Poznavanje krvne skupine je pomembno predvsem pri transfuziji krvi in darovanju ter v času nosečnosti. Zato nas je zanimalo, kako in kje lahko posamezniki izvedo svojo krvno skupino. Obrnili smo se na UKC Maribor, kjer so nam podali pojasnila.

Krvna skupina se izve v treh primerih

Kot nam pojasni Emilija Krstova Krajnc, dr. med., spec. transf. med. predstojnica Centra za transfuzijsko dejavnost UKC Maribor, se krvna skupina izve pri darovanju krvi: "Ob prvem darovanju krvi se določi krvna skupina darovalca, ki je nato zabeležena v evidenci." V času nosečnosti "Pri nosečnicah se krvna skupina določi do 12. tedna nosečnosti zaradi nadaljnjih preiskav," ali ob samoplačniškem testiranju: "Posamezniki lahko samoplačniško določijo svojo krvno skupino v katerikoli transfuzijski ustanovi v Sloveniji."

Podatek o krvni skupini je pomemben predvsem v specifičnih primerih, kot so transfuzije, nosečnost ali presaditve organov.

Kot še pojasni sogovornica, je podatek o krvni skupini pomemben predvsem pri transfuziji, nosečnosti ali ob presaditvi organov: "Vendar pa se pri transfuzijah vedno znova določi krvna skupina prejemnika neposredno pred postopkom, ne glede na predhodno zabeležene podatke, saj lahko pride do napak ali sprememb. Zato se v Sloveniji podatek o krvni skupini ne obravnava kot osnovni zdravstveni podatek in ni zabeležen na kartici zdravstvenega zavarovanja," pove dr. Krstova Krajnc.

Poznavanje krvne skupine ni potrebno za vsakodnevno življenje

Predstojnica oddelka za transfuzijsko medicino UKC Maribor razloži, da je poznavanje lastne krvne skupine sicer koristno, vendar ni nujno potrebno, saj ob primerih, ko je potrebna transuzija ali je ženska noseča, zdravstvene ustanove opravijo dodatno testiranje in na ta način zagotovijo pravilnost podatkov. "Pred transfuzijo krvi se pacientu odvzame vzorec krvi, s katerim se določi njegova krvna skupina. Ne glede na morebitne predhodne podatke se vedno opravi ponovno testiranje, da se zagotovi pravilnost podatkov in varnost postopkov," še doda.

Krvna skupina se ne spremeni, razen če...

Naša sogovornica še doda, da se krvna skupina posameznika ne spreminja, saj je genetsko določena. "Vendar pa obstajajo izjeme, kot je presaditev krvotvornih matičnih celic (PKMC). Pri alogenični PKMC, kjer bolnik prejme matične celice darovalca, se lahko njegova krvna skupina spremeni v krvno skupino darovalca. To se zgodi, ker nove krvne celice, ki nastajajo iz presajenih matičnih celic, nosijo antigene darovalčeve krvne skupine."

Pri presaditvi krvotvornih matičnih celic se lahko krvna skupina prejemnika matičnih celic spremeni v skupino darovalca.

Do takšne spremebe pride postopoma, ko se darovalčeve matične celice uspešno vrastejo in začnejo proizvajati nove krvne celice. "Pomembno je omeniti, da se pred vsako transfuzijo krvi vedno opravi ponovno testiranje krvne skupine. Pred vsako transfuzijo se opravi navzkrižni preizkus, s katerim se zagotovi skladnost krvi darovalca in prejemnika," o testiranju pove dr. Krstova Krajnc.

Predstojnica oddelka zaključi s tem, da je darovanje krvi izjemno plemenito dejanje, ki lahko reši življenja. "V Sloveniji lahko kri darujejo osebe med 18. in 65. letom starosti, ki so dobrega zdravja in počutja ter tehtajo več kot 50 kg." Za vse tiste, ki ne poznajo svoje krvne skupine pa tudi dobra priložnost, da jo izvedo.