Na novinarski konferenci Generalne policijske uprave in Policijske uprave Ljubljana smo danes, 18. novembra 2024, predstavili obširno mednarodno kriminalistično preiskavo s področja spolnih zlorab otrok prek interneta, ki je bila, v sodelovanju z Europolom, Madžarsko, Hrvaško in nekaterimi državami iz regije Zahodnega Balkana, izvedena v okviru evropske platforme za boj proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu (angl. European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats – EMPACT).

Več kaznivih dejanj na področju spolne zlorabe mladoletnih oseb

Ugotovili so, da gre za več kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, ki prikazuje spolno zlorabo mladoletnih oseb. Na slikovnih in videodatotekah so prikazane mladoletne osebe, ki jih spolno zlorabljajo odrasle osebe, in mladoletne osebe, ki so na posnetku gole.

Na podlagi do zdaj zbranih obvestil in ugotovitev med žrtvami ni slovenskih otrok niti v preiskavi do zdaj ni bilo potrjeno, da bi osumljenci gradivo, ki je bilo predmet preiskave, izdelali sami oziroma da bi fizično spolno zlorabljali otroke. Z do zdaj zbranimi obvestili pa je bilo ugotovljeno, da si je več osumljencev gradivo pridobivalo v omrežju Peer2Peer (P2P).

Preiskava in identifikacija osumljenih slovenskih državljanov, ki so razširjali in si pridobili tovrstno gradivo, je potekala v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi in korporacijami, ki imajo v lasti družbena omrežja, v sodelovanju z Europolom, nekatere preiskave pa so bile izvedene na podlagi podatkov, ki so jih slovenski kriminalisti pridobili znotraj Peer2Peer omrežja.

Eden izmed osumljencev je deloval na območju PU Maribor

Kriminalisti so med preiskavo pridobili dovolj podatkov, na podlagi katerih je bilo možno identificirati osumljence. Na podlagi vseh pridobljenih podatkov so kriminalisti identificirali enajst osumljencev, slovenskih državljanov z območij policijskih uprav Ljubljane, Kranja, Kopra, Celja, Murske Sobote in Maribora. Sedem osumljencev je za izvrševanje kaznivih dejanj uporabljajo omrežja, ki delujejo po sistemu Peer2Peer. Do zdaj je bilo ugotovljeno, da je eden osumljenec policiji že znan zaradi izvršitve tovrstnega kaznivega dejanja.

Storilci so si gradivo spolnih zlorab otrok izmenjevali in ga pridobivali preko omrežij P2P

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije na PU Ljubljana so s preiskavo omrežij, ki delujejo v načinu P2P (od uporabnika do uporabnika) in ki so namenjena pridobivanju in razširjanju različnih vsebin, pridobili podatke, na podlagi katerih je bilo ugotovljeno, da obstaja utemeljen razlog za sum, da je sedem uporabnikov prek tovrstnih omrežij pridobivalo in razširjalo videoposnetke in fotografije, ki prikazujejo spolne zlorabe otrok.

Na podlagi kriminalistične preiskave so bili pridobljeni podatki, na podlagi katerih je bilo mogoče ugotoviti identiteto sedmih osumljencev. Omrežje P2P namreč deluje v t. i. odprtem internetu, podatki o tistih, ki si izmenjujejo vsebine, pa so javno dostopni.

Celotna družba se mora zavedati, da je internet lahko nevaren in da lahko vsi skupaj prispevamo, da bo sicer koristna izkušnja tudi varna. Poudarek v boju proti spolnim zlorabam otrok prek interneta je preventiva. Še posebno starši so tisti, ki lahko zmanjšajo tveganje za to, da bi njihov otrok postal žrtev spolne zlorabe ali postal storilec. Ker pa se spolne zlorabe dogajajo tudi za domačimi stenami, pa smo seveda vsi tisti, ki se ukvarjamo z otroki, dolžni prispevati k boljši varnosti naših otrok, tudi na internetu.