Veseli smo, da je vlada podprla lockdown, mislimo da je s tem narejenega veliko dobrega. Marsikdo, ki bi bil okužen, se zdaj ni okužil in zgodila se ne bo marsikatera smrt, ki bi se lahko,” je svoje zadovoljstvo z desetdnevnim zaprtjem javnega življenja v državi izrazil direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek v pogovoru za včerajšnje Odmeve.

Je bil ta lockdown zadnji?

“Pri tem virusu nikoli ne rečem zadnji lockdown, virus nas preseneča iz dneva v dan, zato tudi ukrepi ne primejo tako, kot si stroka zamisli,” je Krek komentiral slabo učinkovitost ukrepov.

Kdaj torej pričakovati vrhunec tretjega vala? “To je, kot če bi pokojnega Trontlja vprašali, kaj bo avgusta. Imamo namreč več elementov,” pove Krek ter nadaljuje, da bomo vrh tretjega vala dosegli okrog prvega maja in se bodo razmere umirile šele okrog avgusta.

Vrh tretjega vala bomo dosegli okrog prvega maja in se bodo razmere umirile šele okrog avgusta.

Ob večjih spremembah, ki jih strokovnjaki še ne znajo predvidevati, se po Krekovih beseda, Krivulja lahko resetira in spet bomo na začetku.

Delo od doma, upoštevanje ukrepov

Krek ni pozabil izpostaviti, da je treba upoštevati nefarmakološke ukrepe, torej delo od doma, razdaljo in podobno, izrednega pomena pa naj bi bila tudi precepljenost: “Čim prej želimo pocepiti čim več ljudi, ker s tem virusu odvzamemo žrtve.” 

Ukrepi naj veljajo še nekaj let

Baje smo na začetku tretjega vala in kljub temu, da naj bi se krivulja dvigala, je vlada izdala odlok o sproščanju. To je delno pripisati prekuženju in cepljenju.

Še zelo dolgo časa se moramo obnašati pod pogoji, kot smo jih določili. Ukrepi bodo trajali vsaj še nekaj let.

Krek ob tem izpostavlja, da je pogoje NIJZ kljub novim sprostitvam treba dosledno upoštevati: “Rečemo si, hura sproščeni smo, ampak še zelo dolgo časa se moramo obnašati pod pogoji, kot smo jih določili. Ukrepi bodo trajali vsaj še nekaj let.