Velja splošno pravilo, da sobne rastline v zimskem času, ne glede na to, da je v naših domovih zrak suh, zalivamo manj kot poleti. "To velja za večino sobnih rastlin, je pa potrebno prepoznati tiste, ki delajo pozimi. V to skupino na primer sodijo božična zvezda, božični kaktus, kalanhoja ... To so zimske rastline, ki jih je treba, potem ko nastavijo popke, zalivati vse do konca cvetenja, in to v ustreznem tempu. Res pa je, da voda nikoli ne sme zastajati v lončku," nam je povedala Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline, zaposlena na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor. 

Če imamo talno ogrevanje, je potrebno dvigniti lonček 

Sogovornica nadalje opozarja na vpliv talnega ogrevanja na rastline, ki jih imamo postavljene na tleh: "Če imamo talno ogrevanje, je potrebno dvigniti lonček. Med lončkom in tlemi naj bo vsaj deset centimetrov prostora. Lahko uporabimo podstavek druge rože, naslednja možnost pa je, da v okrasni lonček nasujemo do pet centimetrov kamenja. Obstajajo tudi posebni okrasni lončki, ki imajo dvignjen rob, tako da rastlina nikoli ne stoji neposredno na dnu. Običajno jih sicer uporabljajmo za orhideje, primerni pa so za vse sobne rastline. Ključno pravilo je, da lonec ne sme stati v vodi, vendar pa je koristno, da je pod loncem voda, kar pomaga pri vzdrževanju zračne vlage. Večina naših rastlin je namreč tropskih, pri katerih pa je zračna vlaga vedno visoka." Ena od možnosti, kako zagotoviti dovolj vlage, je tudi ta, da med rastline damo posodo z vodo, da lahko potem ta izhlapeva. Nekateri pa preprosto na radiatorjih puščajo mokre krpe. 

Odpiranje oken pozimi

Kako pa odpiranje oken v zimskem času z namenom zračenja stanovanja vpliva na sobne rastline? Miša Pušenjak pravi, da je to odvisno od tega, kako smo rastline navadili. "Moje rastline so navajene rednega zračenja. Celo noč imam odprto okno 'na kip' in na rastlinah ni večjih poškodb. Seveda pa lahko rastline, če naenkrat za dlje časa odpremo okno in tega niso vajene, poškoduje hladen zrak. Vedno pa je potrebno paziti, da rože niso neposredno na hladnem toku zraka. Sama imam recimo dve roži za vrati, tako da tudi ko odprem vrata za pol ure, ni škode."

Če bomo v hladnem vremenu kupili kakšno sobno rastlino, je pomembno, da jo postavimo v ogret avto. Takšen nakup pa naj bo naš zadnji, preden se odpravimo domov. 

Ohidej ne presajamo pogosto 

Pušenjakova opozori še na presajanje orhidej. "Orhideje presajamo šele, ko opazimo, da se lonček popolnoma razpre. Ne presajamo jih pogosto, ampak le na kakšnih pet, šest, sedem let. Ko kupujemo zemljo za orhideje, moramo vedno preveriti, ali vsebuje celo lubje in veje. Če je v njej veliko drobnega lubja ali materiala, podobnega zemlji, jo moramo presejati. Orhideje potrebujejo le lubje, mah in nekaj malega dodatkov."

Pazimo pri zalivanju 

Ob tem so orhideje v zimskem času še posebej občutljive na zračno vlago. Če je ni dovolj, se lahko posušijo. Eno od najpogostejših napak pa naredimo ob zalivanju: "Orhideja namreč nima prave zemlje in ko zalivamo, gre voda hitro v okrasni lonček, pri čemer je pomembno, da korenine nikoli ne stojijo v vodi."