Odbor DZ za kmetijstvo je pripravil predlog novele zakona o zaščiti živali, ki predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, obvezno čipiranje mačk, boljši nadzor nad eksotičnimi živalmi ter krepitev inšpekcijskega nadzora. V koaliciji in nevladnih organizacijah so spremembe pozdravili, kmetje in opozicija pa imajo do predloga številne pomisleke.
Le dovoljene eksotične živali
Državna sekretarka Maša Žagar je pojasnila, da se opušča seznam prepovedanih vrst eksotičnih živali. Namesto tega bo pripravljen seznam dovoljenih vrst, kar pomeni, da bodo posamezniki lahko imeli le tiste živali, ki jih strokovnjaki ocenijo kot primerne za hišne ljubljenčke.
Čipiranje mačk in spremembe pri zavetiščih
Novela uvaja obvezno označevanje mačk. Stroške čipiranja bo v prehodnem obdobju delno krila država – do 30 evrov na mačko. Spremenil se bo tudi sistem financiranja zavetišč: prvih 60 dni bo stroške krila občina, naslednjih 120 dni država, nato pa bo delež države znašal 35 odstotkov.
Konec kletk za kokoši do 2028
Do konca leta 2028 bo v Sloveniji prepovedana baterijska reja kokoši nesnic. Po mnenju ministrstva to sledi evropskim smernicam in pričakovanjem potrošnikov. Prepovedana bo tudi kirurška kastracija pujskov brez uporabe anestezije in protibolečinske terapije.
Ostro proti zlorabam in zanemarjanju
Zakonodaja predvideva okrepljen inšpekcijski nadzor, višje kazni za hujše kršitve in razširjeno možnost odvzema živali v primerih zanemarjanja ali zlorabe.
Skrb kmetov in nasprotovanje sindikata
V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo, da bi ukinitev baterijske reje povzročila izgubo dohodka za številne rejce in zmanjšala domačo prirejo jajc za 14 odstotkov. Sindikat kmetov predlaga podaljšanje roka za prehod do leta 2035 ter možnost, da bi kmetje sami izvajali kastracijo po danskem vzoru.
Veterinarji za varnost, ne za laike z narkotiki
Predsednik Veterinarske zbornice Tomo Wankmüller nasprotuje ideji, da bi kmetje uporabljali narkotike pri kastraciji. Podpirajo pa čipiranje mačk, vendar predlagajo, da se razlikuje med prostoživečimi in lastniškimi.
Nevladniki podpirajo zakon
Predstavniki Zveze nevladnih organizacij za zaščito živali zakon podpirajo. Menijo, da čipiranje mačk olajšuje delo veterinarjev, izboljšuje nadzor nad populacijo prostoživečih mačk in pospeši vračanje izgubljenih živali lastnikom.
Koalicija za, opozicija opozarja na napake
Koalicijski poslanci predlog podpirajo. Meira Hot (SD) je opozorila, da zaščita živali ne pomeni napada na kmete. V SDS pa svarijo pred vsebinskimi in tehničnimi pomanjkljivostmi. Po mnenju zakonodajno-pravne službe so bile sicer številne pripombe z dopolnili že upoštevane.
Poziv k dodatnemu času za dopolnila
Predsednica odbora Vida Čadonič Špelič (NSi) je pozvala k preložitvi obravnave zakona, da bi dopolnila še izboljšali. Napovedala je, da bo zakon podprla, če bo mogoče predlagane ukrepe tudi dejansko izvajati.