V parlamentarnem postopku je trenutno več predlogov posvetovalnih referendumov, največja vladna stranka Gibanje Svoboda pa je pripravila še dva, je izvedela STA. Pri volivcih bi tako preverjali naklonjenost medicinski pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje ter spremembam volilne zakonodaje, med drugim uvedbi preferenčnega glasu.

Za katere teme gre?

V vladajoči koaliciji, ki jo sicer na polovici mandata čaka reševanje nemalo akutnih težav, so se, kot kaže, odločili, da bodo o več temah naklonjenost spremembam preverjali neposredno pri volivcih.

V začetku tedna so vse parlamentarne stranke z izjemo Levice v DZ vložile predlog za posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka krške nuklearke (Jek 2). Konsenz med strankami je, da bi referendum izvedli predvidoma v drugi polovici novembra letos.

Koalicija je ob tem minuli teden v parlamentarni postopek vložila še predlog za posvetovalni referendum o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

V DZ pa danes roma tudi predlog za posvetovalni referendum, s katerim bi preverjali naklonjenost volivcev zakonski ureditvi pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene.

Prav tako želijo volivce povprašati o spremembah volilne zakonodaje. Te bi šle v smeri večjega vpliva volivcev pri odločanju o posameznih kandidatih. Na mizi je tako predlog uvedbe preferenčnega glasu na parlamentarnih volitvah.

Izvedba že v začetku junija?

Po informacijah STA dopuščajo možnost, da bi katerega od referendumov izvedli sočasno z evropskimi volitvami, ki bodo v Sloveniji 9. junija letos, a o tem še niso sprejeli nobene odločitve.

Oba omenjena predloga bodo v Svobodi podrobneje predstavili na popoldanski izjavi za javnost.

STA