V Sloveniji število registriranih lastnikov orožja in število kosov orožja narašča, kažejo podatki ministrstva za notranje zadeve. Leta 2015 je bilo pri nas 39.600 lastnikov orožja in 127.817 kosov orožja. Leta 2022 pa 44.771 lastnikov orožja in 155.853 kosov orožja. Največ orožja je registriranega za lov.

Varstvoslovec Čaleta: Slovenija je tranzitna država za pretok nezakonitega orožja

Slovenija se nahaja na balkanski tranzitni poti in je zelo izpostavljena tihotapcem orožja in črnemu trgu orožja, je v luči dogodkov v Srbiji za STA povedal varstvoslovec Denis Čaleta. Po drugi strani pa ima EU na tem področju zelo restriktivno zakonodajo, ki zelo omejuje nakup orožja brez ustreznega dovoljenja, pravi.

Čaleta iz Inštituta za korporativne varnostne študije je glede črnega trga orožja spomnil, da so bile pred desetletji vir nezakonitega orožja države, vpletene v balkanske vojne, danes pa je na meji EU takšna vojna v Ukrajini. “Vsak konflikt v tujini pomeni, da bodo v širši regiji višje številke nelegalnega orožja,” je jasen.

Količino nezakonitega orožja v Sloveniji je nemogoče oceniti

Količino nezakonitega orožja v Sloveniji je nemogoče oceniti, vendar hkrati ni mogoče povsem izključiti možnosti, da bi kdo do njega lahko prišel in izvajal določene aktivnosti, je dejal. Slovenska policija se pri nadzoru črnega trga in tihotapljenja orožja povezuje tudi z drugimi državami. Tako so denimo leta 2021 gorenjski policisti po obvestilu ameriških varnostnih organov prijeli osumljenca, ki je načrtoval strelski pohod po javnih ustanovah. “Obveščanje med organi različnih držav seveda funkcionira,” je izpostavil, četudi je čisto vsak kos orožja težko ujeti in izslediti.

Del trga se je preselil tudi na temni splet, pri čemer varnostnim organom ostane prestrezanje poštnih pošiljk, ki pa je tudi zaradi velikega števila logističnih podjetij in iznajdljivosti tihotapcev zelo zahtevno.

Bolj optimističen je Čaleta glede notranjega evropskega trga, saj ima EU na tem področju veliko restriktivnejšo zakonodajo od denimo ZDA. Orožje je v EU tako rekoč nemogoče kupiti brez ustreznega dovoljenja, prav tako pa si prodajalci orožja ne morejo privoščiti, da bi zlorabljali trg na način, da bi legalne kose orožja preprodajali na črnem trgu. Ko izgubiš licenco, jo je praktično nemogoče dobiti nazaj, je prepričan.

Pomanjkljivost pa vidi v prostem pretoku dobrin in odsotnosti notranjih meja v EU, saj omejujejo nadzor znotraj EU.

Policija ocenjuje, da je pri odkrivanju nezakonitega orožja uspešna

Policija namenja veliko pozornost problematiki nezakonitega orožja in odkrivanju njegovega vnosa v Slovenijo. Na celotnem območju države izvajajo nadzore v cestnem, železniškem in letalskem prometu in varnostne akcije z namenom odkrivanja nezakonitega orožja. Na Generalni policijski upravi (GPU) so za STA ocenili, da so pri tem uspešni.

Slovenija je v primeru izvrševanja kaznivih dejanj tihotapljenja orožja, ki ga organizirajo kriminalne združbe, izrazito tranzitna država. “Največ orožja je namenjenega za naročnike skandinavskih držav, Francije, Nemčije, Nizozemske in druge,” so zapisali. Vse več nedovoljene prodaje orožja pa torej poteka na spletu.

Na vprašanje o namenu tega orožja, so na policiji navedli podatke tujih raziskav. Glavni razlogi za posest nezakonitega orožja v ZDA so denimo kriminalna dejavnost, strah pred viktimizacijo, občutek varnosti in statusni simbol. Država z največ orožja na prebivalca in relativno nizko stopnjo nasilja na prebivalca je Finska, kjer orožje posedujejo zaradi ljubiteljstva in strasti do orožja. Za Slovenijo veljajo enaki vzroki, a v nekoliko drugačnem vrstnem redu, tako velja, da je največ nezakonitega orožja zaradi ljubiteljstva do orožja, občutka varnosti, kriminalne dejavnosti in statusnega simbola.

Če policija ugotovi, da posameznik legalno orožje neustrezno hrani, mu izrečejo globo v višini 500 evrov.

STA