Šola v naravi je običajno večdnevni šolski izlet, kjer učenci skozi različne aktivnosti v naravi preživijo čas, se preizkusijo v športih in aktivnostih, ki jih sicer ne bi imeli priložnosti preizkusiti. Poleg tega gre za izjemno priložnost za druženje, kjer se krepijo posebne vezi med učenci in učitelji. Večina šol organizira šole v naravi vsaj trikrat med osnovnošolskim izobraževanjem, pri tem pa sodelujejo s Centrom šolskih in obšolskih dejavnosti (CSOD), ki omogoča tako bivanje kot različne aktivnosti.
Šola v naravi lahko predstavlja velik finančni zalogaj družini
Ravnatelj Osnovne šole Franceta Prešerna nam pove, da letno organizirajo tri šole v naravi: »Za tretješolce imamo ponavadi rezerviran obisk CSOD na Svetem Duhu na Ostrem vrhu, petošolci obiščejo Debeli rtič, sedmošolci pa Peco. Včasih pa terminov ne dobimo in šolo v naravi organiziramo drugje, v sklopu CSOD.« Zaradi različnih aktivnosti, kot so plavalni tečaji, cena šole v naravi niha, saj se višina stroškov poveča, če so vključene dodatne dejavnosti. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje financira eno šolo v naravi letno. Njihova šola organizira to za petošolce. »Ministrstvo zagotovi del sredstev, vendar je včasih potrebno, da tudi starši prispevajo, vendar je znesek precej nizek,« pojasni ravnatelj.
Kaj pa otroci, katerih starši nimajo finančnih sredstev za šolo v naravi? "Za takšne otroke je v šoli zagotovljena pomoč. Šolski sklad, ki je že vrsto let del delovanja šole, omogoča pomoč, saj mnogi starši prostovoljno donirajo, da se otroci, ki si šole v naravi ne morejo privoščiti, lahko udeležijo tega izleta," doda ravnatelj.
Na šolah so vzpostavljeni šolski skladi, v katere se zbira denar za različne potrebe, med drugim tudi za šolo v naravi otrok, ki si tega finančno ne morejo privoščiti. S tem šolski skladi zagotavljajo enake možnosti za vse učence, ne glede na njihove finančne zmožnosti.
Podobno deluje sistem tudi na Osnovni šoli Angela Besednjaka. Starši ene izmed učenk so sedaj plačali približno 250 evrov za udeležbo otroka v šoli v naravi. »Cena se je sicer še nekoliko zvišala, ker so nekateri sošolci odpovedali, kar je povečalo stroške prevoza,« pripomni eden od staršev.
Kljub temu pa se zgodi, da se nekateri otroci odločijo, da ne bodo obiskali šole v naravi, čeprav v finančnih težavah. Razlogi so različni, nekateri otroci preprosto ne želijo oditi. V takšnih primerih šola organizira pouk tudi za te otroke. Kot pojasni ravnatelj: »Pouk organiziramo za dva ali tri otroke, ki ostanejo doma in s tem niso nič prikrajšani.«