Kmetje bodo zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih z vlado glede njihovih zahtev v torek, 19. marca, v Ljubljani protestirali, so napovedale kmetijske organizacije. Protest so, kot poroča STA, pripravljene odpovedati ali zamrzniti, če bodo z vlado do petka dosegli konkreten napredek.

Pričakujejo okoli 2 tisoč traktorjev 

Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved je dejal, da so kmetje nezadovoljni kljub naporom ministrstva za kmetijstvo, ministrstva za naravne vire in ostalih. Protest bo po Medvedovih besedah potekal po Ljubljani pred ministrstvi in Trgom republike. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Medved je kmete pozval k "kulturnim protestom". Občanom prestolnice se je opravičil za nevšečnosti, a opozoril, da se kmetje borijo za svoje pravice.

Zahtevajo takojšnjo izpolnitev ključnih protestnih zahtev 

"Kljub temu da se novo vodstvo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano intenzivno pogaja s predstavniki kmetijskih organizacij, ni nobenih konkretnih rešitev. Prav tako ni nobenih konkretnih rešitev s strani drugih pristojnih ministrstev (Ministrstvo za finance, Ministrstvo za naravne vire in prostor, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo). Dolgotrajno reševanje zahtev slovenskega kmetijstva ni krivda kmetov, zato združene in enotne kmetijske organizacije zahtevamo takojšnjo izpolnitev ključnih protestnih zahtev. Pogovori niso več dovolj," so zapisali na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. 

Sedem prioritetnih protestnih zahtev: 

1. Izključitev OMD izplačil iz obdavčitve.

2. Umeščanje in izgradnja vodne infrastrukture ter kmetijska dejavnost.

3. Sprememba uredbe o pravilih pogojenosti.

4. Dostopnost in dovolj sredstev za kmetijsko-okoljske podnebne ukrepe.

5. Zmanjšanje populacije zveri in divjadi na nosilno kapaciteto okolja.

6. Redna in takojšnja izplačila ukrepov skp - na raven preteklega obdobja.

7. Znižanje pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest.

Kmetje imajo vlade imajo več zahtev. Po besedah predsednika Združenja hribovskih in gorskih kmetov Janeza Beje okoli 45.000 hribovskih kmetov v Sloveniji zahteva, da se izplačila za območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost (OMD plačila) izvzamejo iz obdavčitve, kot je to v preteklosti že veljalo. Prav tako po njegovih besedah zahtevajo, da se odstotek pristojbine za gozdne ceste zmanjša za en odstotek. "Gozdne ceste vzdržujemo ponavadi kmetje, nekaj malega zavod za gozdove oziroma občine, uporabljamo ga pa jih vsi državljani. Ni pošteno, da smo v desetih letih prišli z 1,5 milijona na sedem milijonov evrov pobranega denarja. To je nesmiselno, povejte mi, katera pristojbina se je v tem času povečala za petkrat," je izpostavil.

Predsednica Zveze podeželske mladine Anja Kastelic je medtem opozorila, da je nedopustno, da sredi marca določene kmetije še vedno niso prejele izplačil, vezanih na zbirno vlogo, ki jim predstavljajo zagonska sredstva za začetek proizvodne sezone.

Ministrstvo odgovarja suhoparno 

In kako zahteve kmetov in napovedan vseslovenski protest komentirajo na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na naša novinarska vprašanja so odgovorili suhoparno: 

Katere od stavkovnih zahtev kmetov označujete za upravičene in jih boste lahko izpolnili?

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je seznanjeno z aktualnimi zahtevami kmetovalcev in razume njihovo stisko, ki je posledica negotovosti pri opravljanju kmetijske dejavnosti ter razmer na trgu s kmetijskimi proizvodi. Ministrstvo tako skupaj z drugimi resorji, pristojnimi za posamezne zahteve deležnikov v kmetijstvu, zahteve aktivno preučuje in išče pravno podprte, finančno vzdržne in tudi za kmetovalce sprejemljive rešitve.

Pri katerih zahtevah ste trenutno v pogajanjih s kmeti najbolj vsak na svojem bregu?

Ministrstvo vse izražene zahteve jemlje enako resno, glede naslavljanja zahtev pa največ težav pričakuje pri zahtevah, vezanih na ureditev v pravu EU.

Boste kmetom do 15. marca, torej roka, ki so ga postavili, ugodili v kakšni od zahtev?

Trenutno potekajo intenzivne aktivnosti z namenom iskanja možnih rešitev v zvezi z zahtevami kmetovalcev, zato ministrstvo odgovora na zastavljeno vprašanje v tej fazi ne moremo podati.

Kakšen je vaš komentar glede napovedanega vseslovenskega kmečkega protesta 19. marca?

Svoboda izražanja ter pravica do zbiranja in združevanja sta ustavni kategoriji, torej določeni z Ustavo RS. Odrekanje te svoboščine oz. jemanje te pravice pa bi pomenilo ravnanje v nasprotju s temeljnim pravnim aktom v Republiki Sloveniji.