Slovenija

Kmetijski pridelki so se močno podražili, preverite katere cene so najbolj poskočile

Uredništvo , 13.05.22 ob 11:41

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile marca povprečno za petino višje kot pred enim letom, le nekoliko nižja je bila medletna rast v prvem četrtletju.

Cene in stroški v kmetijstvu še naprej rastejo. Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile marca povprečno za petino višje kot pred enim letom, le nekoliko nižja je bila medletna rast v prvem četrtletju. Za nekaj nad petino so bile v prvih treh mesecih višje tudi cene inputov, samo marca pa so medletno poskočile za četrtino.

Cene občutno poskočile

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile marca za 20,1 odstotka višje kot marca lani, brez upoštevanja sadja in zelenjadnic pa za 24 odstotkov. V prvih treh mesecih skupaj so bile cene medletno višje za 18,7 odstotka, brez sadja in zelenjadnic pa za 20,4 odstotka, je objavil statistični urad.

Cene živali in živalskih proizvodov so bile marca v povprečju za 20,3 odstotka višje kot pred letom dni, od tega so se živali za zakol podražile za 23,3 odstotka, živalskih proizvodi pa za 17,8 odstotka. Povprečna cena mleka pri pridelovalcih se je zvišala za 20,7 odstotka, povprečna cena jajc pa za 9,1 odstotka.

Cene rastlinskih pridelkov so se medtem dvignile v povprečju za 19,6 odstotka. Na zvišanje so vplivale višje cene sadja (23,8 odstotka), krompirja (115,9 odstotka) in vina (9,2 odstotka). Cene zelenjadnic so bile medtem za 17,6 odstotka nižje kot leto prej.

V prvem četrtletju so bile cene kmetijskih pridelkov medtem v povprečju za 18,7 odstotka višje kot v enakem obdobju lani. Cene rastlinskih pridelkov so se zvišale za 23,7 odstotka. Na zvišanje je najbolj vplivala cena krompirja (98,2 odstotka), precej višje pa so bile tudi cene sadja (23,9 odstotka). Zelenjadnice so se tudi v tej primerjavi pocenile, za 15,2 odstotka.

Cene živali in živalskih proizvodov so v povprečju medletno porasle za 16,6 odstotka, pri tem živali za zakol za 19,6 odstotka, živalskih proizvodov pa za 14,1 odstotka. Cena mleka je bila pri pridelovalcih v povprečju višja za 16,5 odstotka.

Višji tudi stroški v kmetijstvu

Dvigujejo se tudi stroški v kmetijstvu, kar napoveduje dodatno zviševanje cen prehrane. Cene inputov v kmetijstvu so se marca na mesečni ravni povprečno zvišale za 5,6 odstotka, medletno pa so bile višje za 25 odstotkov. V prvem četrtletju skupaj so bile za 6,2 odstotka višje kot v zadnjem lanskem trimesečju in za 22,2 odstotka višje kot v prvem četrtletju 2021.

Cene proizvodov in storitev za tekočo porabo v kmetijstvu so se marca glede na februar v povprečju zvišale za 7,5 odstotka, cene proizvodov in storitev za investicije v kmetijstvu pa za 1,2 odstotka.

Že drugi mesec zapored so se najizraziteje zvišale cene gnojil, tokrat povprečno za 16,2 odstotka, kar poznavalci neposredno povezujejo s posledicami ruskega napada na Ukrajino. Krmila so bila v marcu v povprečju dražja za 9,5 odstotka, energija pa za 5,7 odstotka.

Medletno so se cene proizvodov in storitev za tekočo porabo v kmetijstvu marca zvišale za 31,5 odstotka, cene proizvodov in storitev za investicije v kmetijstvu pa za 11,7 odstotka. V enem letu so se najbolj zvišale cene gnojil, bile so 150,7 odstotka višje kot pred letom dni, sledile so cene krmil (rast za 26,7 odstotka) ter cene energije in maziv (za 23,4 odstotka).

V prvem četrtletju skupaj so bile cene proizvodov in storitev za tekočo porabo v kmetijstvu višje za 27,8 odstotka, cene proizvodov in storitev za investicije v kmetijstvu pa za 11 odstotkov. Gnojila so bila dražja za 145,6 odstotka, krmila za 21,3 odstotka, energija za 23,5 odstotka.

STA