Državni zbor je na izredni seji sklenil, da je predlog novele zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtati nedavno uveljavljene spremembe vložili v SDS, neprimeren za nadaljnjo obravnavo. V opoziciji so sicer vztrajali, da je vladna novela neživljenjska, v koaliciji pa, da zbirajo pripombe in bodo zakon po potrebi prilagodili.

S predlogom bi črtali vse spremembe

Predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti je predvidel črtanje vseh sprememb, ki jih je na področju evidentiranja delovnega časa uzakonila aktualna vlada in so v uporabi od 20. novembra. To so med drugim beleženje dodatnih podatkov o delovnem času, obveščanje delavca o podatkih iz evidence ter obvezne elektronske evidence za kršitelje.

“Na ta način želimo obveznosti delodajalcev in delojemalcev postaviti v čas pred sprejemom zadnje novele zakona,” je danes v imenu poslancev SDS pojasnil Rado Gladek. S tem bi se po njegovih besedah “slovenskemu gospodarstvu omogočilo, da se namesto z nepotrebno birokracijo ukvarja z rešitvami za ustvarjanje večje dodane vrednosti”.

Na vladni strani so vztrajali, da je bilo treba zakonodajo spremeniti, ker je bilo ugotavljanje nepravilnosti na področju evidenc, ki so osnova za izvajanje določb o delovnem času, odmorih in počitkih, s tem pa za obnavljanje fizičnih moči delavca, delovno učinkovitost, dolgoročno ohranjanje delovne sposobnosti in zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, doslej oteženo.

Namesto črtanja bodo tri mesece aktivno spremljali izvajanje novele

Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je predlog SDS ocenil kot nepotreben, saj je njegovo ministrstvo nedavno napovedalo, da bo tri mesece aktivno spremljalo izvajanje novele na terenu, tudi preko posebej za to vzpostavljenega elektronskega naslova [email protected], na katerem sprejema pripombe in predloge. Inšpektorat RS za delo ta čas opravlja predvsem svetovalno vlogo, je spomnil.

Da je predlog novele, ki jo je vložila SDS, primeren za nadaljnjo obravnavo, je glasovalo 26 poslancev, 45 pa jih je menilo, da ni primeren.

Poslanci opozicije so v razpravi vladni noveli očitali neživljenjskost in dodatno obremenjevanje gospodarstva, poslanci koalicije pa so opozarjali, da je novelo v delu, ki se ga zdaj spodbija, pripravil že minister za delo Janez Cigler Kralj v času vlade Janeza Janše. Podčrtali so tudi, da je bila novela lani usklajena na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) ter da podobno evidentiranje poznajo tudi v Nemčiji in na Nizozemskem.

STA