Sezona dopustov je v polnem teku, številni Slovenci pa se že odpravljajo proti priljubljenim tujim destinacijam. Da bi bili brezskrbni tudi v primeru nepričakovanih zdravstvenih težav, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pred odhodom v tujino zavarovanim osebam svetuje pridobitev brezplačne evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.
Kaj krije evropska kartica?
Evropska kartica med začasnim bivanjem v tujini krije:
- v državah članicah EU, EGP, Švici in Združenem kraljestvu: nujne in potrebne zdravstvene storitve,
- v državah, s katerimi ima Slovenija sklenjen meddržavni sporazum o socialnem zavarovanju (Avstralija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Severna Makedonija, Srbija): nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč.
Nujno zdravljenje in nujna medicinska pomoč pomeni vse tiste zdravstvene storitve, ki jih ni mogoče odložiti, ne da bi bilo ogroženo življenje ali zdravje zavarovane osebe.
Potrebne zdravstvene storitve pomenijo zdravstvene storitve, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, upoštevajoč naravo storitev, in pričakovano dolžino bivanja v drugi državi članici EU, EGP, Švici ali Združenem kraljestvu. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki vas sprejme na zdravljenje, pri čemer je ključnega pomena opredelitev dolžine vašega bivanja v tej državi.
V ostalih državah evropska kartica ne velja. Stroške nujnega zdravljenja plačate sami, doma pa lahko zaprosite ZZZS za povračilo – vendar le do višine, kot bi zdravljenje stalo v Sloveniji.
Česa evropska kartica ne krije?
- stroškov zdravstvenih storitev, ki jih nudijo zdravniki in zdravstvene ustanove, ki niso del javne, državne zdravstvene mreže,
- stroškov zdravstvenih storitev, ki jih nudijo turistične ambulante na Hrvaškem,
- stroškov zdravstvenih storitev, ki jih nudijo ambulante na križarkah,
- stroškov prevoza zaradi poškodbe na smučišču (helikopter, reševalne sani) v večini tujih držav,
- stroškov prevoza iz tujine v domovino,
- stroškov doplačil (participacije), ki ste jih morali plačati pri uveljavljanju zdravstvenih storitev v tujini,
- stroškov zdravljenja oziroma poroda v tujini, če je bil namen bivanja v tujini zdravljenje oziroma porod.
Veljavnost, naročanje in certifikat
Kartico lahko enostavno naročite na spletu, a največ 30 dni pred iztekom veljavne kartice.
''Zato preverite rok veljavnosti svoje evropske kartice, ki se izda za največ 1 leto, odvisno od veljavnosti vašega obveznega zdravstvenega zavarovanja. Pozor, kartice za otroke in upokojence imajo veljavnost do 5 let,'' še pojasni ZZZS.
Ob spletnem naročilu kartice prejmete tudi certifikat, ki je začasno nadomestno potrdilo za evropsko kartico in ima omejeno obdobje veljavnosti, največ 90 dni. S certifikatom lahko uveljavljate zdravstvene storitve med začasnim bivanjem v tujini na enak način kot z evropsko kartico. Certifikat morate predhodno natisniti, saj izvajalci zdravstvenih storitev v tujini sprejmejo le certifikat v papirni obliki.