Številni se sprašujejo, na kak način lahko nekdo postane matičar. Kdo vse vas lahko poroči in ali si matičarja lahko izberemo sami?
Matičarji so uslužbenci na upravni enoti
Matičarji več nimajo strokovnega izpopolnjevanja in izpita za matičarje, kot je obstajal nekoč, ko so ga morali opraviti delavci notranjih zadev, ki so delali na področju matičnih zadev. Sedaj je matičar delavec oziroma delavka pristojnega organa, ki je pooblaščena s strani načelnika upravne enote. Delo matičarja obsega tudi vpis v matični register, izdajanje zapiskov in potrdil iz matičnega registra ter druga opravila. Kot še zapišejo na upravni enoti, more matičar imeti določene lastnosti: »Natančen, zanesljiv in odgovoren, poznati mora pravila oblačenja, protokola in pravila nastopanja ter mora varovati zasebnost svojih strank in je zavezan k spoštovanju etičnega kodeksa javnih uslužbencev.«
Župani ob svoji funkciji postanejo pooblaščenci
Med drugim nas je zanimalo tudi, ali lahko vsi župani ob svojem mandatu sklepajo zakonske zveze. Kot so nam sporočili iz upravne enote, družinski zakonik določa, da se zakonska zveza lahko sklene tudi pred matičarjem in županom občine, na območju katere se zakonska zveza določa. Ker pa župan ni zaposlen v upravnem organu, pomeni, da ni matičar, temveč zgolj njegov pooblaščenec.
»To je lep del županovanja, sigurno si vsak župan šteje v čast, če si ga občani zaželijo kot nekoga, ki bo sklenil njihovo zakonsko zvezo. Sklepanje zakonske zveze s strani župana daje en vidik ljudskosti in povezanosti med občani,« župan Svete Trojice v Slovenskih goricah David Klobasa o sklenitvah zakonske zveze.
V kolikor bodoča zakonca želita pri sklenitvi zveze kot pooblaščenca župana občine, na območju katere se zakonska zveza sklepa, se le-ta sklene ob županovi privolitvi. "Izvedba sklenitve zakonske zveze, pri kateri sodeluje župan, je častne narave, kar pomeni, da je brez upravne takse, kakor tudi brez dodatnih stroškov za sklenitev zakonske zveze," pojasnijo na upravni enoti Maribor. Aktualni župan MOM Saša Arsenovič je do letošnjega leta sklenil eno zakonsko zvezo.
Za mnenje o sklepanju zakonskih zvez s strani županov smo povprašali tudi aktualnega župana občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah Davida Klobaso, ki je znan po tem, da sklene veliko zakonskih zvez tako svojih občanov kot tudi drugih: »Župani smo pooblaščenci po funkciji, sam imam letno veliko porok. V lanskem letu sem poročil 36 parov, letos je ta številka okoli 20. Ne poročam pa zgolj naših občanov, temveč številne druge, ki si med zaželijo kot nekoga, ki bo sklenil njihovo zakonsko zvezo. Tako sem med drugim v zadnjem času poročal tudi na Kornatih, Zanzibarju ter na Bledu,« svojo izkušnjo o poročanju opiše David Klobasa.
Letno se v Mariboru sklene več kot 400 zakonskih zvez
V Mariboru je po podatkih, s katerimi upravlja upravna enota, sklenjena več kot ena zakonska zveza dnevno: »V celotnem letu 2022 je bilo 481 obredov sklenitve zakonske zveze, v celotnem letu 2023 je bilo le-teh 419, do konca oktobra pa je bilo v letu 2024 izvedenih 340 obredov sklenitev zakonskih zvez,« pojasnijo statistčne podatke na upravni enoti.
Prijava in sklenitev zakonske zveze znotraj uradnih petih prostorov je brezplačna. Gre torej za Dvorano Muzeja Narodne osvoboditve, ki je trenutno namesto Mestne hiše Rotovž, prostor v občini Satrše, Belo dvorano gradu Rače, Glonarjevo dvorano v stavbi občine Duplek ter poročno dvorano na upravni enoti Maribor, soba 104.
V kolikor pa se mladoporočenca želita poročiti izven uradnega časa upravnega organa ali na drugi lokaciji, se o tem izda odločba. Dodatni stroški, ki pri tem nastanejo in jih mladoporočenca krijeta, so v višini 170 evrov. »Znesek se uporabi za pokrivanje dodatnih stroškov, ki jih ima upravna enota pri sklenitvi zakonske zveze zunaj uradnega prostora ali časa za sklepanje zakonskih zvez,« višino zneska sklenitve zakonske zveze razložijo na upravni enoti.
Vedno več formalnih porok
Glede na podatke, s katerimi razpolagajo na upravni enoti, je vedno večje zanimanje za formalno sklepanje zakonske zveze na sedežu upravne enote, v poročni dvorani. Čeprav ni formalnih podatkov, lahko iz ocen predvidevajo, da je vsaj polovica porok izvedenih brez poročnih prič.
Matičarji kot uradni predstavniki upravnih enot tako skrbijo za zakonitost in formalnost postopka, medtem ko župani, čeprav uradno niso matičarji, igrajo pomembno vlogo pri osebnih in častnih obredih sklenitve zakonskega zveze. Vse večja priljubljenost formalnih porok ter porok, ki potekajo na najrazličnejših lokacijah, odraža spremembe v družbenih pričakovanjih, vendar je vsem skupno, da si želijo ohranitve pomembnosti zakona, vendar na nekoliko modernejši način. Nenazadnje pa je sklenitev zakonske zveze povezana z velikim čustvenim pomenom, ki presega administrativno plat in še dodatno poudari osebno in častno vlogo tistih, ki sodelujejo pri tem, za mladoporočenca in svate, pomembnem koraku v življenju.