V dneh, ko so nočne in predvsem jutranje temperature že blizu ledišča, se marsikdo sprašuje, kaj naj stori z balkonskim cvetjem. Ali naj korita z rožami že umakne in pospravi ali jih še pusti na svojih mestih. Za odgovor na to vprašanje smo se obrnili na Mišo Pušenjak, specialistko za zelenjadarstvo in okrasne rastline s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. 

S sajenjem prezimnih rastlin že zamujamo 

Če želimo bujno balkonsko cvetje nadomestiti s prezimnimi rastlinami, na primer mačehami, potem bi morali to storiti že v začetku oktobra, saj imajo le v tem primeru rastline dovolj časa, da se pred padcem temperatur v toplem delu jeseni še dobro ukoreninijo. Če takšne rastline nadomestimo sedaj, lahko pričakujemo težave pri prezimovanju.

"Če pa rastlin ne nadomeščamo in imamo čez zimo prazen balkon, pa takrat, ko cvetje pomrzne. To se zdaj sicer še ni zgodilo, je pa cvetje marsikje že precej prizadeto. Posebej to velja za surfinije, bakope, milijon zvončke, torej rastline, ki so bolj občutljive na mraz," pojasnjuje Miša Pušenjak. 

Če jih prezimujemo, jih pustimo še zunaj 

Kako pa ravnamo v primeru, če se odločimo za prezimovanje balkonskega cvetja? Nageljčke še pustimo na prostem, saj je v zaprtih prostorih večja možnost za razvoj bolezni. Bršljanke pa pospravimo takrat, ko so napovedane negativne temperature. Če jih že malo uniči mraz, namreč slabše prezimijo. "Posodovke, na primer lovor, hibiskus, rožmarin, tudi citruse pa za zdaj še pustimo zunaj. Svetujem pa, da jih, če so na zelo izpostavljenih legah, premaknemo bližje k hiši, ki zdaj deluje kot peč."