Na Ministrstvu za pravosodje proučujejo možnosti za ustreznejšo formulacijo predlagane dopolnitve Kazenskega zakonika, ki bi kot umor opredelila tudi vse uboje znotraj družine oziroma življenjskih skupnosti.

Ministrstvo je v začetku januarja v strokovno in medresorsko usklajevanje posredovalo predlog novele Kazenskega zakonika, ki predvideva strožje kazni za odvzem življenja v družini ali drugi trajnejši življenjski skupnosti, saj bi takšno dejanje obravnavali kot umor. Z novelo je ministrstvo predlagalo novo točko 116. člena Kazenskega zakonika, ki določa, da se kot umor kvalificira tudi odvzem življenja v družinski ali drugi trajnejši življenjski skupnosti ter v pretekli taki skupnosti, če je dejanje povezano s preteklo skupnostjo.

Do izteka roka javne obravnave 20. januarja so prejeli pripombe in predloge več deležnikov, med njimi Službe Vlade za zakonodajo, Evropske pravne fakultete, ministrstev za zunanje zadeve in finance, Odvetniške zbornice Slovenije, Vrhovnega državnega tožilstva in Inštituta za kriminologijo.

Preoučujejo možnosti ustreznejšega zapisa

Po preučitvi pripomb ugotavljajo, da večina opozarja na nepotrebnost predlagane dopolnitve, saj že veljavna definicija kaznivega dejanja umora v 116. členu Kazenskega zakonika zajema okoliščine, ki lahko vključujejo tudi odvzem življenja v takih skupnostih, kadar je to potrebno. "Glede na navedeno proučujemo možnosti za ustreznejši zapis obravnavane določbe," so za STA navedli na ministrstvu.

Trenutno poteka usklajevanje besedila novele, pri čemer si ministrstvo želi, da bi vlada predlog čim prej obravnavala in ga posredovala v Državni zbor v sprejem po skrajšanem postopku. Skrajšani postopek predlagajo zaradi dokončne izpolnitve priporočil Odbora strokovnjakov Sveta Evrope za ocenjevanje ukrepov za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma, ki bo letos ponovno ocenjeval stanje v Sloveniji, so pojasnili.

Mnenja strokovnjakov deljena

Mnenja pravnih strokovnjakov glede predlagane ureditve 116. člena Kazenskega zakonika so deljena. Nekateri menijo, da je sprememba smiselna, saj dodatno ščiti ranljive osebe v družini, kjer ima storilec pogosto nadvlado ali moč. Prav tako bo po predlagani ureditvi umor v družini strožje sankcioniran in obravnavan drugače kot navaden uboj.

Pojavljajo pa se tudi opozorila, da predlagana sprememba ni ustrezna. Pravni strokovnjaki zlasti izpostavljajo primere, ko ženska ubije partnerja, ki je pred tem dlje časa izvajal nasilje nad njo.