Obeti delodajalcev glede gibanja zaposlenosti v prvi polovici leta 2025 so pozitivni, vendar nekoliko manj optimistični kot prejšnja leta. Predvidevajo 1,4-odstotno rast števila zaposlenih, kar pomeni okoli 28.477 novih zaposlitev. V primerjavi z napovedjo iz pomladi 2024, ki je znašala 2,3 odstotka, so obeti nekoliko manj ambiciozni.
Po katerih poklicih bo največje povpraševanje?
Najbolj optimistični so glede zaposlovanja v dejavnostih, kot so promet, skladiščenje ter raznovrstne poslovne dejavnosti, je pokazala raziskava Napovednik zaposlovanja, ki jo je Zavod RS za zaposlovanje oktobra in novembra izvedel med več kot 2900 delodajalci z desetimi ali več zaposlenimi iz vse Slovenije.
Največje povpraševanje bo po voznikih težkih tovornjakov, delavcih za preprosta dela, prodajalcih, varilcih in elektroinštalaterjih.
Poleg tega ostajajo zelo iskani poklici v zdravstveni in socialni oskrbi, še posebej oskrbniki na domu, strežniki, kuharji, čistilci in gospodinjski pomočniki v različnih ustanovah. Med poklice, pri katerih imajo delodajalci najpogosteje težave pri iskanju ustreznih sodelavcev, se uvrščajo še orodjarji, so sporočili iz zavoda.
Delodajalci imajo težave najti ustrezen kader
Kljub pozitivnim napovedim pa se delodajalci še naprej soočajo s pomanjkanjem ustreznih kandidatov. Težave pri iskanju kadrov so imela skoraj polovica podjetij, pri večjih podjetjih pa je to težava v več kot 70 odstotkih primerov. Ob tem skoraj polovica delodajalcev (49,8 %) pričakuje, da bodo tudi v prihodnosti imeli težave pri iskanju ustreznih delavcev, predvsem v gostinstvu, zdravstvu in izobraževanju.