Konec tega tedna, najprej v noči iz nedelje v ponedeljek, in v začetku prihodnjega je pri nas napovedan vdor hladnega zraka, posledično pa tudi pozeba. Če bo nizke temperature spremljal veter, kot zdaj kaže, bi lahko bilo manj težav za sadno drevje, pravi Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Najprej ponovi nasvet sadjarjev: sadno drevje poškropimo z biostimulansi na osnovi alg, dobro deluje tudi pripravek na osnovi rastlinskih izvlečkov, kombiniran z algami (Amalgerol), po pozebi pa uporabimo aminokisline. 

Pri zadimljenju in oroševanju rastlin je potrebno upoštevati določena pravila 

Če se bo kdo od sadjarjev odločil za dvig temperature z zadimljenjem (s kurjenjem ob robovih parcel, ki ustvarja dim), je zelo pomembno, da to počne neprekinjeno (v primeru te napovedane zmrzali vso noč). Veliko slišimo tudi o oroševanju rastlin, ki pa uspešno deluje le, če gre za stalno meglico drobnih kapljic, nikakor pa ne z občasnim polivanjem dreves z vodo. 

Najbolj bodo na udaru šparglji 

Škropljenje z algami in s pripravkom na osnovi rastlinskih izvlečkov, ki je kombiniran z algami, Pušenjakova priporoča tudi pri jagodah, ki jih pred nizkimi temperaturami zaščitimo še dvojno agrokopreno. Škropljenje je potrebno opraviti od 24 do 48 ur pred pozebo.

Med ostalimi vrtninami bodo najbolj na udaru šparglji, sploh če je poganjek že tik pod zemljo. Ker šparglji v tem trenutku listne mase še nimajo, jih ne moremo poškropiti, lahko pa jih zalijemo s prej omenjenim rastlinskim izvlečkom, ki deluje tudi preko zemlje. 

"Ostale vrtnine, ki so v tem času že lahko na prostem, sicer ne bodo tako zelo na udaru, res pa je, da mraz zanje ne bo koristen. Zato svetujem, da rastline z zelenimi listi, tudi okrasno grmičevje, čimprej poškropijo s pripravki na osnovni alg, aminokislin ali rastlinskih izvlečkov. Od vrtnin so zdaj na prostem že solata, redkvica, peteršilj, čebula, česen, nekatere kapusnice, grah, motovilec, rukola ..." 

Krompir obvezno pokrijemo 

Omenjenih rastlin, če jih bomo zaščitili s pravočasnim škropljenjem in jim na ta način pomagali prebroditi stres, načeloma ni potrebno pokrivati z agrokopreno, izjema so rastline, ki v tem času kalijo. Pokrivanje pripomore predvsem k hitrejšemu dozorevanju. Obvezno pa, zaradi napovedanega mraza, pokrijemo posevke krompirja: "Če je že vzklil, ga najprej poškropimo z zgoraj omenjenimi biostimulansi, nato pa ga pokrijemo z dvojno agrokopreno. Pokrijemo ga tudi, če so v gomoljih že kalčki. V nasprotnem primeru lahko pomrzne tudi v globino."

Sadike plodovk niso na varnem niti v rastlinjaku 

Krompir pokrijemo tudi v primeru, da raste v neogrevanem rastlinjaku. Če imamo v njem sadike plodovk, jih prenesemo v toplejše prostore. Če tega ne moremo storiti, jih pokrijemo na način, da naredimo čez njih tunel, in ga nato ogrevamo s svečami, ki morajo goreti do jutra, ali s pomočjo žerjavice v loncu. Ker je zrak izolator, je bolje, da je rastlinjak večji. "Manjši kot je rastlinjak, prej pride vanj mraz," zaključi strokovnjakinja.