Novi pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah, ki se je uveljavil avgusta, je statistično gledano skrajšal število nedopustno dolgo čakajočih. Pravilnik je namreč dopustno čakalno dobo pri stopnji zelo hitro s 14 podaljšal na 30 dni, nekatere spremembe pa uvedel tudi pri stopnjah redno in hitro.

Na seznam vpisani komaj po pol leta

Pri stopnjah redno in hitro se je število nedopustno dolgo čakajočih v evidencah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) skrajšalo zaradi spremembe pri postopku uvrščanja pacientov na čakalni seznam. Po novem namreč pacient nedopustno dolgo čakajoč postane šele, ko število dni od uvrstitve na čakalni seznam preseže najdaljšo dopustno čakalno dobo. Pri stopnji redno ta znaša 180 dni, pri stopnji hitro pa 90 dni.

Povedano drugače - če denimo pacienta zdravstvena ustanova na storitev s stopnjo redno naroči čez dve leti, ta prvih 180 dni čakanja še ni zaveden kot nedopustno dolgo čakajoči. Po prejšnjem pravilniku pa bi bil pacient kot nedopustno dolgo čakajoči zaveden že prvi dan od uvrstitve na čakalni seznam.

Razliko si lahko pogledate v spodnji tabeli, ki jo je pripravil STA in prikazuje razliko v čakalnih seznamih po prejšnjem pravilniku, ki ni več v veljavi, ter po novem veljavnem pravilniku o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah.

[[image_1_article_71029]]