Sončna elektrarna za samooskrbo z električno energijo je pojem, ki je na veljavi pridobil po sprejetju Uredbe o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, rezultat katerega je vse večje število gospodinjstev z domačo sončno elektrarno, saj so te ob pomoči ugodnih kreditov in nepovratnih sredstev postale dostopne tako rekoč vsakomur.

Gre za investicijo, ki predstavlja nadvse modro naložbo ne glede na to ali se stanovanjski ali industrijski objekt nahaja v procesu gradnje ali pa je montaža sončne elektrarne posledica želje po optimizaciji stroškov na že obstoječi stavbi. Primarni vir ogrevanja dandanes namreč bolj ali manj vsepovsod predstavlja električna energija, saj se toplotna črpalka, klima, IR paneli in električne stenske peči napajajo prav z njo.

Net metering oziroma samooskrba z elektriko, dosežena s postavitvijo sončne elektrarne, je zato odlična priložnost za zmanjšanje odvisnosti od distributerjev električne energije in s tem zmanjšanje stroškov električne energije, povečanje energetske neodvisnosti ter prispevanje k zmanjšanju ogljičnega odtisa.

Kaj je net metering?

Samooskrbnost z električno energijo deluje na osnovi neto meritev pri obračunu električne energije v tekočem letu. V praksi to pomeni, da se energija obračuna enkrat letno po enotni tarifi s pomočjo dvosmernega števca, pri čemer je v ospredju razlika med porabljeno in proizvedeno energijo.

Števec je torej “vrtljiv” dvosmerno in istočasno meri porabljeno energijo, ki prihaja iz omrežja in ki je proizvedena v sončni elektrarni, kakor tudi elektriko, ki jo proizvaja sončna elektrarna, katere del se prav tako porabi znotraj hiše, del pa odda v omrežje (t.i. štirikvadrantni števci). Iz tega sledi, da ima omrežje vlogo nekakšnega hranilnika, a je za hrambo treba distributerju plačati omrežnino in določene prispevke, na višino katerih vpliva priključna moč odjemnega mesta.

Za koga je net metering in sončna elektrarna najprimernejša?

Net metering je primeren tako za gospodinjstva kot industrijske obrate, vključujoč kmetije in proizvodna podjetja, je pa pomembno, da je velikost sončne elektrarne prilagojena potrebam po električni energiji. 

Neodvisno od tega največ dobrobiti čutijo objekti, ki energijo porabljajo sočasno z njenim proizvajanjem, ker to pomeni, da se v omrežje odda le višek, čeprav je časovno neskladje mogoče zmanjšati ali celo odpraviti z vgradnjo baterijskih sistemov oziroma shranjevalnikov energije.

[[image_1_article_63137]]

Na splošno postavitev sončne elektrarne odreja priključna moč varovalk na merilnem mestu, nanjo pa vplivajo še lega, osončenost in naklon strehe. Pri tem je treba upoštevati orientacijo strehe in mikro lokacijo, saj so Primorska, Štajerska ter Pomurska s soncem obsijane pogosteje kot druge slovenske regije, zato so gledano s stališča sončnih dni na letni ravni sončni elektrarni bolj naklonjene. 

Hkrati s tem se pri načrtovanju velja ozirati na lego, ker je južna stran deležna več sončnih žarkov, a sta ustrezni (pogojno primerni) še vzhodna in zahodna, medtem ko severna ni primerna.

Pred namestitvijo sončne elektrarne je vsekakor potreben temeljit posvet s strokovnjaki, za kar na območju Slovenije skrbi slovensko podjetje Enerson d.o.o., vse od leta 2008 posvečeno čiščenju in montaži sončnih elektrarn, polnjenju postaj za električna vozila ter hranilnikom električne energije. 

Njihovi zaposleni premorejo bogate izkušnje na področju industrijskih sončnih elektrarn in sončnih elektrarn, namenjenim samooskrbi gospodinjstev, ter poskrbijo za celoten proces, od montaže ter priklopa v distribucijsko omrežje do urejanja dokumentacije za nepovratna sredstva oziroma obročni kredit. 

Znamka svoje delovne procese gradi na strokovnosti in profesionalnosti, sodeluje pa s priznanimi izdelovalci opreme, zaradi česar imajo njihove sončne elektrarne izredno dolgo življenjsko dobo ter dosegajo visoko učinkovitost.

Finančni okvir postavitve sončne elektrarne

Samooskrbnost z električno energijo skupaj s prispevkom k zmanjšanju ogljičnega odtisa gotovo velja za največjo prednost sončne elektrarne, k obema pa zlahka prištejemo še nižje stroške plačevanja elektrike (do 80 %), manjšo odvisnost od distributerja, neobčutljivost na gibanje cen električne energije na domačem trgu in možnost recikliranja večine materialov (aluminij, steklo, baker itn.).

Sončna elektrarna v povprečju deluje tri desetletja, vložek vanjo, ki je na začetku res dokaj velik, pa se povrne v sedmih do desetih letih, na kar med drugim vpliva poraba električne energije. 

Strošek je odvisen od velikosti, moči, lokacije in postavitve sončne elektrarne ter proizvajalca komponent in vključuje sončne module, velikosti ustrezen razsmernik, primerne optimizerje, podkonstrukcijo, elektromaterial ter delo, ki zajema tudi pripravo dokumentacije, za katero poskrbijo v podjetju Enerson d.o.o.. Zanimivo je, da manjša kot je sončna elektrarna, večji je vložek.

Po namestitvi se priporoča redno vzdrževanje (čiščenje) modulov oziroma sončne elektrarne, ker se v nasprotnem učinkovitost elektrarne sčasoma zmanjša, je pa sama proizvodnja električne energije odvisna predvsem od vremenskih razmer (sonca).

Delovanje sončne elektrarne

Silicijevo sončno celico sestavljata tanek sloj polprevodnika, na katerega so pritrjeni kontakti, premazan pa je z antirefleksnim premazom in zaščiten s steklom, ter debelejši sloj polprevodnika, ki je za zagotavljanje trdnosti premazan s kovinsko prevleko (elektrodo). 

Ker je ena plast negativno, druga pozitivno nabita, med njima nastane električno polje, a je za to, da bi to sploh nastalo treba dodati nečistoče (dodatne materiale), zaradi česar se v sončnih celicah nahajata fosfor (pridobivanje prostih elektronov negativnega polja) in bor (pridobivanje prostih elektronov pozitivnega polja). 

Oba ob izpostavljenosti soncu povzročita premik elektronov in s tem nastanek električnega toka, eno in drugo pa se zgodi, ko fotoni, iz katerih je sestavljena energija sonca (ti od nekdaj padajo na Zemljo in se od nje odbijajo), zadanejo celico.

[[image_2_article_63137]]

Solarni moduli, ki tvorijo sončno elektrarno, so torej lahko monokristalni ali polikristalni, pretvorijo pa okoli 25 % sončne energije, ki doseže Zemljo, saj modul s pomočjo fotonov poskrbi za izbijanje elektronov iz atomov, ob čemer se ustvari gibanje v obliki električnega toka.

Za podrobnejšo razlago o delovanju sončne elektrarne in njenih komponent z veseljem poskrbijo strokovnjaki iz podjetja Enerson d.o.o.ki vsakemu imetniku sončne elektrarne svetujejo zavarovanje te. To je mogoče skleniti pri večini zavarovalnic, vsekakor pa je dobro vključiti vsaj zavarovanje proti toči, požaru, udaru strele in viharju. 

Pred namestitvijo je sicer treba pridobiti soglasje za postavitev sončne elektrarne, ki se ga naslovi na distributerja električne energije, v pomoč pri sami investiciji pa so lahko nepovratna sredstva Eko sklada, ki povrnejo vložek 50,00 EUR na kilovat inštalirane moči, za tiste elektrarne, ki so do tega upravičene.

Priprava dokumentacije za slednje je, kot tudi svetovanje, meritve in montaža, v podjetju Enerson del standardnega postopka nameščanja sončne elektrarne na gospodinjski ali industrijski objekt, zato smiselnega razloga, zakaj ne postati energijsko samooskrben, resnično ni.

Postanite aktivni soustvarjalec trajnostne prihodnosti in investirajte v sončno elektrarno - korak, ki ne koristi le vam, temveč tudi našemu planetu. Ne čakajte, da se priložnost izgubi v sončnem zahodu, temveč izkoristite priložnost za trajnostno in ekonomično prihodnost še danes!