Umetna inteligenca predstavlja eno najpomembnejših in najhitreje uveljavljajočih se tehnoloških sprememb današnjega časa, ki temeljito preoblikuje način dela in vsakdanjega življenja. Njen vpliv številni strokovnjaki označujejo za prelomnico in eno največjih tehnoloških revolucij človeštva. Jure Leskovec, eden največjih slovenskih strokovnjakov za umetno inteligenco in profesor na Univerzi Stanford, v intervjuju za RTV SLO opisuje razvoj in razsežnosti umetne inteligence.

Delovna mesta zaradi umetne inteligence niso ogrožena

Umetna inteligenca nam spreminja vsakdan in se hkrati razvija z ogromno hitrostjo. Kot je v intervjuju za RTV SLO povedal Leskovec, je podjetje OpenAI s svojim klepetalnikom ChatGPT v zgolj dveh mesecih doseglo kar 100 milijonov uporabnikov, medtem ko številna priljubljena družbena omrežja za doseg takšnega števila potrebujejo veliko več časa, celo leta. Ob tem hitrem razvoju se marsikdo ustraši za svoje delovno mesto, a profesor meni, da delovna mesta, kljub hitrosti in cenovno bolj učinkovitem delovanju umetne intelifence, niso ogrožena. Meni, da bo razvoj in uvedba umetne inteligence na delovna mesta kvečjemu pomenil prevzem ponavljajočih se stvari, ljudem pa bo preostalo bolj kreativno delo.

"Pri razvoju umetne inteligence je zelo pomembno, da tehnologija služi človeku, da človeka daje v ospredje in da človek na koncu ohrani nadzor, odgovornost in odločanje s pomočjo tega orodja, ki mu lahko pomaga. Ni pričakovati, da bodo zdaj kar sami od sebe vse prevzeli neki avtonomni roboti," pravi Leskovec za RTV SLO.

Kot pravi Leskovec, je pri umetni inteligenci potrebno najti področja, kjer njene pozitivne lastnosti pretehtajo slabosti. Ima torej ogromen potencial, a ga je treba pametno izkoristiti in pri uporabi biti pozoren. Kot najboljši opciji za vsakdanje stvari omenja orodji ChatGPT in Gemini, saj olajšata določena opravila, za katera tako porabite občutno manj časa, velik potencial pa vidi predvsem na področju izobraževanja - kot neko možnost za dodatno razlago ali tutorstvo. Poudarja pa, da je mlade potrebno naučiti delovanja umetne inteligence in uporabe le te, treba je poiskati ravnovesje med uporabo tehnologije in že prej osvojenega znanja.

"Če pogledamo današnje stanje, se mi zdi, da je razvoj še vedno zelo hiter - morda celo nekoliko prehiter glede na naše zmožnosti prilagajanja. A hkrati vidim tudi pozitivne spremembe: vse več se govori o varnosti, etiki, transparentnosti, kar je znak, da se stroka zaveda odgovornosti in da je družba vse bolj pripravljena na poglobljeno razpravo," za RTV SLO pravi o hitrem razvoju umetne inteligence. Po njegovem mnenju je potrebno najti ravnovesje med hitrim napredkom in odgovornostjo ter zagotoviti, da tehnologija služi človeku in ne obratno. 

Javnost mora o uporabi umetne inteligence biti ozaveščena

Pojavlja pa se tudi negativna stran umetne inteligence, globoki ponaredki oziroma deepfake vsebine - gre za zelo prepričljive posnetke, ki pa niso resnični, ampak jih je ustvarila umetna inteligenca. Prav tako je pomembno, da ne zaupamo slepo vsemu, kar naredijo oziroma odgovorijo orodja umetne inteligence, na primer klepetalnik ChatGPT si včasih, v primeru, da nima dovolj informacij, odgovor kar "izmisli" - halucinira. Kot pravi Leskovec, je zato pomembno, da je javnost ozaveščena in izobražena glede uporabe in zmožnosti umetne inteligence. 

Kot Leskovec zaključuje v pogovoru z RTV SLO, se z razvojem umetne inteligence v naslednjih 5 - 10 letih obeta ogromno premikov na področju kreativne industrije, predvideva pa tudi veliko spremembo na področju znanosti. S pomočjo asistentov umetne inteligence, ki bodo prevzeli določene naloge, bo ljudem omogočena osredotočenost na človeško delo in človeški stik. Najpomembneje za prihodnost umetne inteligence pa se mu zdi, da se vsem zagotovi univerzalni dostop do njenih orodij.

Več novic lahko preberete tudi na slo24.si