Spomladanski meseci so čas, ko številne prostoživeče živali polegajo mladiče, zato na Lovski zvezi Slovenije svetujejo previdnost pri obisku gozdov – še posebej opozarjajo lastnike psov, naj se izogibajo sprehajanju izven označenih poti in naj bodo psi ves čas pod nadzorom. Spuščeni psi lahko namreč preganjajo divjad in jo celo poškodujejo.

Kot poudarjajo na zvezi, naj se obiskovalci gozda držijo označenih poti in svojo prisotnost nakažejo z nekoliko glasnejšo hojo ali govorjenjem, da se živali lahko pravočasno umaknejo. Divje živali so v času poleganja mladičev izjemno občutljive. Ko iščejo hrano, mladiče pogosto pustijo same v skrivališču – zato jih ni priporočljivo motiti, hraniti ali se jim približevati.

“Ne dotikaj se me, moja mama je v bližini!”

Posebno opozorilo velja za srne, ki običajno polegajo v drugi polovici maja in v začetku junija. Mladiče najpogosteje odložijo v visoko travo na travnikih, kjer jih obiščejo le ob dojenju. Čeprav se srnjad mladič lahko zdi zapuščen ali nebogljen, njegova mati ni daleč stran. Dotikanje mladičev – zlasti z golimi rokami – lahko povzroči, da jih srna zaradi človeškega vonja ne prepozna več in jih zavrže.

[[image_1_article_77090]]

Tudi medvedke so spomladi posebno ranljive. V obdobju parjenja, ki poteka maja in junija, odženejo lanskoletne mladiče, da jih samci ne bi poškodovali. Mladi medvedi so v tem času pogosto zmedeni in se lahko približajo človeku. Pes brez povodca lahko ob srečanju z medvedom instinktivno zbeži k svojemu lastniku – in s tem pripelje medveda neposredno k njemu. Lovci zato opozarjajo tudi kolesarje, naj bodo posebej pozorni, saj so hitri in tihi ter lahko nenamerno presenetijo medveda.

Pazljivo pri košnji travnikov

Veliko nevarnost za divjad v tem obdobju predstavlja tudi košnja travnikov. Priporočljivo je, da se pred začetkom košnje s šolanimi psi ali z uporabo dronov s termo kamero preveri prisotnost mladičev v travi. Košnjo je smiselno začeti na sredini travnika in nadaljevati proti robu, da se divjad lahko umakne. Če se mladiča srnjadi vendarle odkrije, ga je dovoljeno s pomočjo pokošenih šopov trave previdno prenesti v varno kritje v bližini.

Košnja naj se zaključi s počasnejšo obdelavo zadnjih pasov, kar omogoča živalim, da se pravočasno umaknejo. Kmetovalcem se priporoča uporaba svetlobnih ali zvočnih odvračal, ki živali opozorijo na nevarnost, zaključujejo na Lovski zvezi.