V zadnjih dneh so se pojavili novi očitki na račun ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik glede financiranja nevladnih organizacij. Med prejemniki sredstev iz javnega razpisa je namreč Inštitut za preučevanje enakosti spolov (IPES) s sedežem v Mariboru, katerega direktorica je Kaja Primorac, ministričina nekdanja poslovna partnerica.

Danes se je Inštitut zaradi novega razpleta dogodkov, v katerih se je izkazalo, da je bila ministrica Ajanović Hovnik s prijavo IPES-a seznanjena, dodeljenim sredstvom odpovedal.

IPES je organizacija, ki si prizadeva za poglabljanje razumevanja enakosti spolov v družbi, organizacija s pomembnim namenom in cilji pa je v zadnjih dneh padla v nemilost javnosti, saj so se zaradi nedavnega izbora Inštituta na razpisu za nevladne organizacije pojavili dvomi o transparentnosti in nepristranskosti.

PREBERITE ŠE: Novi očitki na račun ministrice za javno upravo

Za kaj gre?

V začetku leta je ministrstvo za javno upravo objavilo prvi javni razpis za »krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na področju aktivnih državljanskih pravic,« na razpisu pa je bil kot eden od prejemnikov sredstev izbran tudi IPES, Inštitut za preučevanje enakosti spolov, ki ima sedež v središču Maribora, na naslovu Glavni trg 17.

Kot ustanoviteljici podjetja sta navedeni Nina Pejič ter Kaja Primorac, ki je tudi direktorica in zastopnica Inštituta za preučevanje enakosti spolov, kot prokuristka ter programska direktorica pa je navedena Ana Pavlič.

Rezultat razpisa je pritegnil pozornost zaradi povezave med ministrico Sanjo Ajanović Hovnik in nevladno organizacijo IPES. IPES je v prvem krogu razpisa prejel 300 tisoč evrov, pri čemer je Kaja Primorac, direktorica inštituta, hkrati solastnica podjetja Smart Center, ki se ukvarja s svetovanjem na področju trajnosti, digitalizacije in demokratizacije procesov odločanja – soustanoviteljica slednjega pa je bila prav ministrica Ajanović Hovnik.

Poudariti velja, da je ministrica Ajanović Hovnik svoj 50-odstotni delež v podjetju podarila Kaji Primorac le dva tedna po svojem imenovanju za ministrico.

Na Ministrstvu za javno upravo trdijo, da je postopek javnega razpisa v celoti vodila strokovna komisija in zagotavljajo transparentnost pri javnih razpisih, ki jih izvajajo. Kljub temu pa so se pojavili dvomi glede morebitnega konflikta interesov in nepristranskosti pri financiranju IPES, še posebej po četrtkovem razkritju oddaje Tarča, v kateri se je izkazalo, da je ministrica Inštitutu za preučevanje enakosti spolov pred nekaj meseci prav za omenjeni razpis podpisala Izjavo ministrstvu o podpori programu.

Kaj točno pa Inštitut za preučevanje spolov sploh je in s čim se ukvarja?

Inštitut za preučevanje spolov (IPES) je, kot navedejo: »nevladna, neprofitna in prostovoljska organizacija z sedežem v Mariboru, katere glavna naloga je poglobljeno preučevanje vprašanj enakosti spolov v družbi,« zaradi področja, ki se mu posveča, pa je IPES postal tudi nosilec statusa v javnem interesu na področju enakih možnosti žensk in moških.

inštitut za preučevanje enakosti spolov

Vhod v stavbo, v kateri ima svoj sedež IPES

Njihova vizija temelji na vzpostavljanju in spodbujanju aktivnosti za izgradnjo družbe, ki presega spolne stereotipe in družbene pripisane spolne vloge. IPES se zavzema za ozaveščanje o družbeni konstrukciji spolnih vlog in poudarja pomen vključevanja vseh spolov v izgradnjo skupnosti, ki temelji na načelu nediskriminacije in enakih možnosti.

Organizacija razume enakost spolov kot temelj demokratične družbene ureditve in se zavzema za enake možnosti v vseh vidikih življenja, tako v javnem kot zasebnem sektorju. Enakost spolov, po njihovem razumevanju, ne pomeni istosti spolov, temveč sprejemanje razlik med ženskami in moškimi ter enako vrednotenje teh razlik in različnih družbenih vlog.

Poseben poudarek IPES namenja delu z otroki in mladimi (15–29 let), saj ti v obdobju odraščanja razvijajo svoje predstave o spolu, vlogah in stereotipih.

IPES med drugim sodeluje pri številnih raziskavah, med katerimi lahko navedemo:

  • Vzdušje v intimno-partnerskih odnosih in družinah v času karantene in negotovosti (2020),
  • Raziskava o enako(pravno)sti spolov na evropskem političnem parketu (2019) ter
  • Volitve 2018: raziskava o enakosti spolov v politiki.

Trenutno sodelujejo tudi pri nekaj projektih, ki jih izvajajo skupaj z drugimi organizacijami in ustanovami ter so financirani z različnih virov, predvsem s strani Evropske unije in njenih mehanizmov ter s strani posameznih sodelujočih ministrstev, pri čemer je vir financiranja ob vsakem posameznem projektu tudi naveden.

Ob tem v Inštitutu za preučevanje enakosti spolov poudarjajo še: »Projekte načrtujemo in izvajamo strokovno usposobljene zaposlene in zaposleni ter prostovoljke in prostovoljci.«

Inštitut se sredstvom odpoveduje

Kljub aktivnemu udejstvovanju Inštituta za preučevanje enakosti spolov ter številnih rezultatih pa vprašanja o etičnosti financiranja nevladnih organizacij iz javnih sredstev ostajajo odprta, še posebej po tem, ko se je Inštitut za preučevanje enakosti spolov danes dodeljenim sredstvom odpovedal.

PREBERITE ŠE: Neuradno je odstopna izjava Sanje Ajanović Hovnik že pripravljena

»V zadnjih dveh tednih se nepretrgoma spopadamo z neprijetno medijsko pozornostjo, ki meče izredno slabo luč na dolgoletna prizadevanja in kvalitetno dosedanje delo IPES Maribor in njegovih zaposlenih. Obrekovanje, opravljanje in žaljive obdolžitve, katerih tarča smo postali, so naši organizaciji povzročile nepopravljivo škodo, dogodki pa bodo zagotovo vplival tudi na zmožnosti nadaljnjega razvoja naših aktivnosti,« je direktorica Kaja Primorac danes zapisala v izjavi za javnost.