Anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov, je za letos pokazala najnižjo raven zanimanja za zaposlitev v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle doslej. Skupnost opozarja, da so razmere alarmantne in zahteva takojšnje ukrepe od pristojnega ministrstva in vlade.

Skoraj tri četrtine razpisov neuspešnih

Leta 2024 je bilo uspešno zaključeno le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest v teh zavodih, medtem ko je bil ta delež lani 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov. Najbolj kritično je pri ključnih poklicih, kot so bolničarji-negovalci, dietni kuharji, medicinske sestre in socialne oskrbovalke.

V letošnjem letu je bilo za delovno mesto bolničar-negovalec uspešnih le devet odstotkov razpisov, za dietnega kuharja 13 odstotkov, za srednje medicinske sestre 19 odstotkov, za socialno oskrbovalko in diplomirano medicinsko sestro pa 20 odstotkov. Zaskrbljujoče je tudi, da so regije, kot sta Gorenjska in Osrednja Slovenija, beležile le 20-21 odstotni uspeh pri razpisih.

Razmere niso bile še nikoli tako slabe

Po besedah sekretarja skupnosti socialnih zavodov Denisa Sahernika na zaostrovanje kadrovske krize opozarjajo že od leta 2018, a razmere še nikoli niso bile tako slabe kot v letošnjem letu. "Zaradi številnih neuspešnih razpisov za zapolnitev delovnih mest trenutno v zavodih dela več kot 340 delavcev manj, kot bi jih moralo po sicer zastarelih in neustreznih kadrovskih normativih. To pomeni, da so obstoječi zaposleni, ki morajo nadomestiti vse večji kadrovski primanjkljaj, izpostavljeni dodatnim obremenitvam. Zato nas tudi ne preseneča podatek iz ankete, da si bo približno deset odstotkov zaposlenih v letošnjem letu poiskalo delo pri drugem delodajalcu," so v sporočilu povzeli besede sekretarja.

Skupnost zahteva takojšnje ukrepe, kot je povišanje plač za delo v popoldanskem, nočnem, nedeljskem in prazničnem času ter boljše delovne pogoje. Ocenjujejo, da dosedanji ukrepi niso prinesli pričakovanih izboljšav, še posebej pa ne pričakujejo sprememb z aktualno plačno reformo.

Skoraj deset odstotkov zaposlenih kmalu v pokoj

Poleg tega se kadrovska situacija še poslabša zaradi velikega števila upokojitev v prihodnjih letih, saj bo skoraj deset odstotkov zaposlenih odšlo v pokoj v naslednjih treh letih. Domovi za starejše poskušajo omiliti krizo z zaposlovanjem tujcev, katerih delež letos znaša skoraj šest odstotkov, predvsem v osrednji Sloveniji, Goriškem in Gorenjskem.