Na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 so sodelovali strokovna direktorica SB Slovenj Gradec Jana Makuc, predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec, psihologinja Andreja Poljanec in vladni govorec Jelko Kacin.

Kacin se je ostro odzval na včerajšnje nasilne proteste v Ljubljani in jih označil za neodgovorne in nedopustne, v času, ko se soočamo z največjo zdravstveno krizo v državi. Obenem je glede na aktualno epidemiološko Kacin poudaril, da se stanje izboljšuje. “Vrh smo že dosegli in incidenca se nam že zmanjšuje,” je povedal vladni govorec. “Če bo trend šel v prihodnje tako naprej, se lahko veselimo prihodnosti in lahko razmišljamo, kaj bi vlada lahko storila prihodnji teden,” je povedal Kacin.

Kacin je povedal, da moramo biti ponosni, da ljudje ukrepe spoštujejo in upoštevajo. “V prihodnje bo po napovedih vsak okužil vse manj. Zdržati moramo še prihodnji teden,” je povedal Kacin.

V oskrbo covid bolnikov vključen prav ves kader

Jana Makuc iz SB Slovenj Gradec je povedala, da ne zaostajajo za drugimi terciarnimi ustanovami, čeprav nimajo lastnih infektologov. V oskrbo bolnikov so uspešno vključili prav ves kader bolnišnice na vseh oddelkih, zato je razumevanje znotraj bolnišnice večje. Ker imajo težave s kadrom, zdravstvene delavce prerazporejajo, več kot 60 ljudi je zaradi covid-19 odsotnih, vendar uspejo zagotavljati visok delež akutne bolnišnične obravnave. Veliko vlogo pri oskrbi ima mikrobiološki laboratorij, uporabljati so pričeli tudi hitre antigenske teste. Največjo težavo pomenijo vdori v belo cono, zato nenadoma ostanejo brez kadra. “Trenutno ne bomo širili kapacitet, vendar smo pripravljeni tudi na to,” je povedala strokovna direktorica SB Slovenj Gradec.

Kapacitete testov v zgornjih mejah

Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec je povedal, dajejo testiranja, ki jih opravijo, dajejo smernice za ukrepe in kažejo dejansko stanje virusa covid-19. V zadnjem tednu so opravili analize za temeljno testiranje PCR in ugotovili, da je bilo oktobra 99,1 odstotka testiranih vzorcev obdelanih v roku 24 ur, več kot 70 odstotkov pa je bilo obdelanih v roku 12 ur. Kapacitete so v zgornjih mejah, vendar se trudijo, da bi jih še povečali. Metoda PCR je najboljša možna, ki jo priporočajo v vseh kritičnih situacijah, a obenem je Petrovec opozoril tudi na dejstvo, da so lahko hitri testi nezanesljivi. “Zelo se bojimo uporabe testov v bolnišnicah pri asimptomatskih ljudeh, saj zgreši večino tistih, ki bi jih z molekularno metodo dokazali. Projekt, ki bi vse to izboljšal, je v teku,” je povedal Petrovec.