Slovenija

Je popolno zaprtje države neizbežno? Ihan ne vidi druge rešitve

Uredništvo , 15.01.21 ob 09:32

V kolikor želimo v resnici zmanjšati pretok okužb, Alojz Ihan ne vidi druge rešitve, kot da se država popolnoma zapre. To je “neizbežno, sicer bomo s temi delnimi ukrepi samo podaljševali to agonijo in upali, da ne bo vse skupaj preseglo zmogljivosti bolnišnic.” Ob tem je izpostavil, da obstaja veliko vprašanje, ali je oblast zmožna angažirati Slovence, ker tudi to ni enostavno.

Je popolno zaprtje države neizbežno? Ihan ne vidi druge rešitve

Premier Janez Janša je za Radio Ognjišče med drugim spregovoril o soočanju z epidemijo. »Smo edina država na svetu, ki ima ustavno sodišče, ki meni, da je najbolj pristojno, ko gre za epidemijo, bolezni, ukrepe, obrambo, in to postaja nevarno z vidika zmožnosti normalnega funkcioniranja države,« je dejal. Opozoril je, da v slovenskem zdravstvenem sistemu nimamo več rezerv »in z veliko težavo vzdržujemo stanje, da tisti, ki zboli, dobi ustrezno zdravstveno oskrbo«.

V kolikor bo to število okuženih še naprej vztrajalo na tej visoki ravni, bo Slovenija prisiljena, kljub temu, da te ukrepe vsi sovražimo, v dejansko totalni lockdown, ko bo zaprtega tudi del gospodarstva, tudi pomemben del gospodarstva in v drastično omejitev gibanja kot jo poznajo v nekaterih drugih državah, ko ne smeš dlje kot 50 metrov od doma in samo v lekarno in trgovino.

Skrbi ga, da nekateri koronavirus obravnavajo kot zaveznika v spopadu z vlado in delujejo na način, »kolikor slabše za epidemijo, toliko bolje politično za nas, ker lahko bolj obtožujemo vlado«. V kolikor bo to število okuženih še naprej vztrajalo na tej visoki ravni, bo Slovenija prisiljena, kljub temu, da te ukrepe vsi sovražimo, v dejansko totalni lockdown, ko bo zaprtega tudi del gospodarstva, tudi pomemben del gospodarstva in v drastično omejitev gibanja kot jo poznajo v nekaterih drugih državah, ko ne smeš dlje kot 50 metrov od doma in samo v lekarno in trgovino. To bo enostavno alternativa, če ne želimo, da nam ljudje še dalje množično umirajo,” je še dejal Janša.

Ihan ne vidi druge rešitve, kot popolno zaprtje države

Svoje mnenje o morebitnem ukrepu totalnega zaprtja države je v včerajšnjih Odmevih podal tudi mikrobiolog in imunolog Alojz Ihan. 

V kolikor želimo v resnici “zmanjšati ta pretok okužb,” Ihan ne vidi druge rešitve, kot da se država popolnoma zapre, to je “neizbežno, sicer bomo s temi delnimi ukrepi samo podaljševali to agonijo in upali, da ne bo vse skupaj preseglo zmogljivosti bolnišnic.” Ob tem je izpostavil, da obstaja veliko vprašanje, ali je “oblast zmožna angažirati Slovence, ker tudi to ni enostavno. Torej ni enostavno po treh mesecih mučenja s to epidemijo narediti radikalnega ukrepa za 14 dni, ki bi potem v resnici zmanjšal to obremenitev. To je, mislim da, glavno vprašanje.”

Po mnenju Alojza Ihana je izvirni greh Slovenije ta, da je “že zelo zgodaj izgubila stik z epidemiologi in epidemiološko kontrolo.” Pojasnil je, da so v obdobju, ko smo imeli dnevno približno 300 novih primerov okužbe, epidemiologi še s skrajnimi močmi obvladovali stike. Opozoril je tudi, da ima Slovenija »izjemno malo epidemiologov

Po njegovem mnenju smo od takrat naprej izgubljeni in delamo samo še hipoteze, ki niso dokazane, je dejal za Odmeve. Na vse te hipoteze se nato dela “neke ukrepe.” Še huje je po njegovem mnenju to, da se te ukrepe dela na “političen način, z usklajevanjem interesnih skupin, kar seveda nima zveze z epidemiologijo.”