Vlada na včerajšnji seji ni dala soglasja k objavi razpisa za vpis v študijskem letu 2021/2022, čeprav je soglasje pogoj za objavo razpisa, visokošolski zavodi pa so, tako kot vsako leto, nameravali razpis objaviti 1. februarja.

Ogrožen vpis celotne generacije

Po poročanju Dnevnika je ministrstvo za izobraževanje dokument z deležniki uskladilo pravočasno in je pričakovalo, da bo vladno soglasje samo formalnost. Tako naj bi bilo vsako leto doslej, vendar vlada včeraj o tem sploh ni odločala.

Nisem pravnik, a to razumem kot blokado vpisa v naslednje študijsko leto. Lahko bi bil ogrožen vpis cele generacije na fakultete.

V neformalni razpravi naj bi predsednik vlade Janez Janša dejal, da je treba najprej ugotoviti, kakšne so dejanske potrebne na trgu delovne sile, in nato temu prilagoditi število vpisnih mest na posameznih študijskih programih. Iz njegovih besed je bilo razumeti, da vlada pred ponedeljkom objave zagotovo ne bo potrdila, so potrdili neimenovani viri za Dnevnik.

Takšne neuradne informacije so prišle tudi do rektorja ljubljanske univerze Igorja Papiča, ki ocenjuje, da bi ta vladna poteza lahko imela resne posledice. »Nisem pravnik, a to razumem kot blokado vpisa v naslednje študijsko leto,« pravi. »Lahko bi bil ogrožen vpis cele generacije na fakultete.« Če bi kdo želel razpis na fakultete prilagajati napovedim o potrebah trga delovne sile, bi se morali tega lotiti veliko prej, dodaja Papič.

Objave razpisa za vpis sicer 1. februarja

Zakon o visokem šolstvu določa, da morajo visokošolski zavodi razpise za vpis objaviti najmanj šest mesecev pred začetkom študijskega leta, torej najpozneje 1. aprila. Vendar rokovniki prijavno-sprejemnega postopka rok objave razpisa za vpis določajo okoli 1. februarja. Takoj zatem sledijo srečanja med predstavniki ministrstva, srednjih šol in univerz ter slaba dva tedna pozneje informativni dnevi.

Brez objave razpisa bodoči študentje nimajo podatkov o morebitnih novih študijskih programih in številu vpisnih mest na posameznih programih, zato se težje odločijo, katere fakultete bodo, letos na daljavo, obiskali na informativni dan.

Brez objave razpisa bodoči študentje nimajo podatkov o morebitnih novih študijskih programih in številu vpisnih mest na posameznih programih, zato se težje odločijo, katere fakultete bodo, letos na daljavo, obiskali na informativni dan. Nato po rokovniku sledi še 16 dogodkov oziroma postopkov z natančno določenimi roki.