Predsednik vlade je v pogovoru za Nova24 TV najprej spregovoril o tem, da je Evropska komisija zagotovila dovolj cepiva za vse. “Res pa je, da v tem trenutku ni države na svetu ki bi imela dovolj cepiv jutri, ker so bila odobrena pred kratkim in ker so proizvodne kapacitete proizvajalcev omejene.” Ob tem je poudaril, da je cepivo, ki prihaja varno. Cepivo je odobrila tako Evropska agencija za zdravila kot tudi nacionalni regulatorji držav članic.

V nadaljevanju je spregovoril o cepljenju. “Kako hitro bomo sposobni uporabiti cepivo, je odvisno od tega, kako hitro se bomo organizirali in, koliko zaupamo znanosti in ne nasedamo teorijam zarote ter šarlatanom, ki razglašajo, da virusa ni.” Zato, da bomo kos logističnemu zalogaju pri cepljenju, je vlada imenovala posebnega koordinatorja za logistiko cepljenja. Na to mesto je imenovala dosedanjega uradnega govorca za covid-19 Jelka Kacina. Glede na dinamiko cepljenja in načrt dobav bomo brez ukrepov, ki nam sedaj omejujejo svobodo gibanja in normalno življenje, po njegovem mnenju lahko zaživeli v začetku junija. “Računamo pa, da bomo z dodatnimi dobavami ta čas skrajšali najmanj za en mesec in, da nekateri ukrepi, ki sedaj veljajo, ne bodo več potrebni.” Dejal je tudi, da se vlada bori za dodatne dobave cepiva. “Ko bo cepivo na voljo, bo uporabljeno na podlagi prioritet, brez klientelizma in brez stranskih vrst.

Janša: V zdravstvo se je vlagalo premalo

Predsednik vlade Janez Janša je v nadaljevanju pogovora za Nova24TV izpostavil: “Če bomo pri strategiji cepljenja dosledni, in bomo najprej zavarovali tiste, ki so najbolj ogroženi, potem bo tudi splošna nevarnost virusa manjša, bo pa še obstajala.” Ob tem je dejal, da je virus treba izkoreniniti, če ne, se bo spet pojavil. “Pomembno je, da tega ne storimo le mi, ampak tudi sosednje države, celotna EU, cel kontinent, cel svet, ker sicer se bo virus ponovno pojavil.”

Če bomo pri strategiji cepljenja dosledni, in bomo najprej zavarovali tiste, ki so najbolj ogroženi, potem bo tudi splošna nevarnost virusa manjša, bo pa še obstajala.

Glede situacije v zdravstvu je dejal, da moramo v Sloveniji nadoknaditi velike zamude ter, da naš zdravstveni sistem potrebuje močne okrepitve. “V zdravstvo se je v zadnjih 15 letih izjemno malo vlagalo. Ni se vlagalo v zdravstvene kapacitete, ne za izboljšanje plačnega sistema v zdravstvu, ne za izgradnjo domov za ostarele.” Ob tem je dejal, da se bo to spremenilo. “S pomočjo evropskih sredstev bomo zagnali nekatere investicije, ki že dolgo časa čakajo in imajo že brado. Potrebujemo pa zato neko stabilnost in nek mir in ne vsak teden najavo neke nove interpelacije.” Izpostavil je tudi, da imamo v Sloveniji osmo najstarejše prebivalstvo na svetu, ki je s koronavirus najbolj ogroženo, zato moramo cepiti pol milijona ljudi.

V zadnjih tednih več groženj s smrtjo

V nadaljevanju pogovora je predsednik vlade spregovoril o dvojnih merilih s katerimi se soočamo v Sloveniji. Izpostavil je, da na družbenih omrežjih v zadnjih dveh tednih prejel nekaj sto groženj s smrtjo s strani oseb z imeni in priimki. “Nekatere grožnje preiskuje policija, tožilstvo pa načrtno blokira kakršnokoli sankcioniranje. Če v Avstriji nekdo grozi kanclerju s smrtjo, dobi dve leti zapora, če pri nas nekdo grozi Borutu Pahorju, dobi 11 let zapora. Meni je grozil policist, ki ga je levica ob sankcijah branila, sodišče pa ga je nato vrnilo na delovno mesto.”