Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je skupaj s sedmimi evropskimi potrošniškimi organizacijami preverila več kot 200 vsakdanjih izdelkov, pri čemer so v približno tretjini odkrili prisotnost t. i. večnih kemikalij – PFAS. Med zaznanimi snovmi so bile tudi takšne, ki jih evropska zakonodaja že prepoveduje.

Ali omejitve EU sploh pomagajo?

Preizkus je potekal pod okriljem mednarodne mreže za primerjalno testiranje potrošniških izdelkov ICRT (International Consumer Research and Testing). Rezultati so pokazali, da so per- in polifluoroalkilne snovi (PFAS) še vedno razširjeno prisotne v številnih izdelkih, kljub znani škodljivosti in omejitvam, ki jih določa EU.

V analizo je bilo zajetih več kot 200 izdelkov, od katerih je bilo 32 kupljenih na spletnih platformah, kot so Amazon, Temu in Shein. Med testiranimi so bili papir za peko, obliži, čajne vrečke, športni trakovi, zobne nitke, friteze na vroč zrak ter pametne zapestnice.

V tretjini izdelkov je bila presežena mejna vrednost 50 miligramov na kilogram celotnega organskega fluora. V večini teh izdelkov so bile ugotovljene tudi specifične snovi PFAS. Te snovi so bile prisotne v skoraj vseh 16 testiranih skupinah izdelkov.

Kaj lahko storimo?

V približno 20 % izdelkov so bile koncentracije PFAS višje od trenutno veljavnih ali predvidenih mejnih vrednosti v EU. Med izdelki, kupljenimi prek spletnih tržnic, je bil takšen vsak četrti. 16 % pa jih je vsebovalo tudi kemikalije PFAS, ki so že prepovedane.

Po oceni ZPS v nobenem primeru prisotnost PFAS ni bila ključna za delovanje ali kakovost izdelka. Zato organizacije pozivajo evropske zakonodajalce k strožji ureditvi področja, še posebej glede snovi, ki so že zdaj prepovedane, a se vseeno pojavljajo na trgu. V vmesnem času pa je treba okrepiti nadzor nad izvajanjem obstoječih predpisov EU za zaščito potrošnikov in okolja, opozarjajo.

PFAS kemikalije so izjemno obstojne – zaradi močne vezi med ogljikom in fluorom se skoraj ne razgradijo. Zaradi te lastnosti se nalagajo v okolju, zemlji, vodi, živih bitjih in tudi človeškem telesu. Prisotnost so potrdili celo v krvi in materinem mleku. V ZPS opozarjajo, da se s številnimi študijami vse bolj potrjuje povezava med kopičenjem teh snovi in tveganjem za zdravje.