Inštitut 8. marec je konec aprila začel zbirati podpise v okviru evropske pobude Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi. Pobuda je konec junija že prejela več kot 500.000 podpisov. Med podporniki pa so se javno izpostavili številni slovenski in tuji zvezdniki. Simbol pobude se je znašel celo na Oskarjih, ko je ameriški igralec Mark Ruffalo javno pozval svoje sledilce, da oddajo svoj podpis.

Pogoj za predložitev državljanske pobude Evropski komisiji je, da predlagatelji v enem letu zberejo milijon podpisov in presežejo nacionalni prag podpisov v vsaj sedmih državah EU. Vseevropsko gibanje My Voice, My Choice je tako na dobri poti, da postane naslednja, šele enajsta uspešna evropska državljanska pobuda.

Edini instrument neposredne demokracije

In zakaj so se za pobudo odločili prav zdaj? »Ker Evropska unija in njeni politiki niso ukrepali, smo morali ukrepati državljani Evrope,« nam jasno povedo na inštitutu in dodajo, da je evropska državljanska pobuda edini instrument neposredne demokracije na ravni Evropske unije, s katerim lahko državljani EU z zbiranjem milijona podpisov predlagajo konkretne ukrepe

»Naš cilj je, da EU sprejme zakonodajo, ki bo omogočala dostop do varnega splava. To lahko naredi z vzpostavitvijo finančnega mehanizma, ki bi državam članicam pomagal pri zagotavljanju varnih in zakonitih storitev splava ter tako odpravil nepotrebno trpljenje in smrtne žrtve, ki so posledica neustreznega dostopa,« opozorijo.

Več kot 20 milijonov žensk v Evropi namreč še vedno živi v državah s skoraj povsem omejenim dostopom do splava in skoraj 80 milijonov žensk mora za splav plačati, kar omejuje njihovo svobodo odločanja o lastnem telesu, opozarjajo. »Kot posamezniki lahko in moramo storiti vse, kar je v naši moči, da zaščitimo pravico do izbire, temeljne svoboščine in življenja žensk.«

Rezultati evropskih volitev so takšni kot so, a …

Glede rezultatov volitev v evropski parlament pravijo, da so volitve temeljni del demokracije in da je njihove rezultate nujno spoštovati. »Dejstvo je, da se evropskih volitev udeležuje malo ljudi. Dejstvo je, da so v nekaterih državah zmagale stranke, ki si prizadevajo za dostojno življenje in človekove pravice. Dejstvo pa je tudi, da so ponekod relativne zmagovalke stranke, ki širijo nestrpnost, sovraštvo in napadajo pravice žensk,« pravijo in dodajo, da je rezultat takšen kot je, a da na prihodnost ne smejo gledati pesimistično.

»Kot smo lahko videli zgolj nekaj tednov kasneje v  drugem krogu volitev v Franciji se stvari lahko hitro spremenijo. V tem trenutku pa je pomembno, da bodo države izbrale evropske komisarje, ki si prizadevajo za zaščito reproduktivnih pravic. In da bo naslednja evropska komisija imela na agendi ukrepe za enakopravnost in zaščito žensk,« dodajo.

Prepričani, da jim bo do začetka zime uspelo

S  pol milijona zbranih podpisov, je My Voice, My Choice najhitrejša evropska državljanska iniciativa v zgodovini EU. Podpisi prihajajo z vseh držav Evrope, v nekaterih državah se bo resno zbiranje šele začelo, nekatere pa so pri tem posebno uspešne. 

Eden izmed dveh formalnih pogojev za uspeh pobude My Voice, My Choice je tudi, da kampanja doseže kvorum v sedmih različnih evropskih državah. »Mi smo ga dosegli že kar v 9,« ponosno povedo na inštitutu in dodajo, da so trenutno najuspešnejše države pri zbiranju podpisov Slovenija, Hrvaška, Finska, Romunija, Grčija, Poljska, Francija, Španija in Nemčija. Kvorum pa bodo po informacijah inštituta kmalu dosegli tudi v Avstriji.

Do sedaj je bilo uspešnih zgolj 10 evropskih državljanskih pobud, vse so za zbiranje enega milijona podpisov potrebovale vseh 12 mesecev, pobuda Inštituta 8. marec pa jih je v manj kot 3 mesecih zbrala več kot pol. »Prepričani smo, da bomo do začetka zime zastavljen cilj dosegli in bili prva iniciativa, ki je za uspeh rabila manj kot 1 leto. Po celi Evropi so se namreč vzpostavila gibanja, ki si prizadevajo za zaščito reproduktivnih pravic,« so optimistični pri Inštitutu 8. marec.

Gibanje My Voice, My Choice tako še nadaljuje z zbiranjem podpisov v vseh 27 državah članicah EU. Inštitut 8. marec se je ob tem povezal tudi z različnimi organizacijami v več državah, med drugim v Franciji, Španiji in na Poljskem, ki sodelujejo pri koordiniranju kampanje.