Inšpektorat RS za delo opozarja na nevarnost snega in ledu, ki se med vožnjo lahko odlepita s streh tovornjakov, polpriklopnikov ali avtobusov. Poleg materialnih posledic pa to ogroža tudi življenja, so zapisali na inšpektoratu. Zato podjetja in voznike pozivajo, naj skrbijo za ustrezno čiščenje svojih vozil. Od ponedeljka naprej v okviru dejavnosti cestnega prometa izvajajo poostrene nadzore.
Lahko povzroči resne poškodbe, materialno škodo in ogrozi življenja
"Pozimi lahko tudi ob navidezno lepem vremenu na strehi polpriklopnika, kabini tovornjaka ali strehi avtobusa nastaneta sneg in led. Za to je dovolj že malo dežja ali visoka zračna vlaga čez dan in nizke temperature ponoči," so v današnji objavi na spletu zapisali na inšpektoratu.
Če prevozno podjetje oz. voznik ledu ne odstrani, lahko ledene plošče in sneg padejo s tovornjakov, polpriklopnikov ali avtobusov na ceste ter ogrozijo mimo vozeče udeležence v prometu, so opozorili. "Plošče snega in ledu so lahko velike, njihova hitrost ob padcu pa se poveča zaradi hitrosti tovornjaka in avtomobila, ki ga zadenejo. To lahko povzroči resne poškodbe, materialno škodo ter ogrozi življenja," so nadaljevali.
Sneg, ki se odpihne s strehe, lahko močno poslabša vidljivost drugih voznikov, led, ki pade z vozila, pa lahko povzroči poškodbe ali materialno škodo drugim vozilom in celo povzroči prometno nesrečo, so dodali na inšpektoratu.
Odgovornost nosijo tako posamezni vozniki kot tudi delodajalci
Zaradi teh tveganj je izjemno pomembno, da vozniki tovornih vozil in avtobusov pred odhodom na pot odstranijo sneg in led z vozil, s čimer zagotovijo varnost vseh udeležencev v prometu. Odgovornost za to nosijo tako posamezni vozniki kot tudi delodajalci, ki morajo zagotoviti ustrezne pogoje in sredstva za varno odstranjevanje snega in ledu.
Inšpektorat od ponedeljka izvaja usmerjene nadzore v dejavnosti cestnega prometa. Ti nadzori vključujejo preverjanje, ali so delodajalci ustrezno ocenili tveganja, povezana z varnim odstranjevanjem snega in ledu s streh in nadgradenj vozil ter kakšne ukrepe so sprejeli za zagotavljanje varnosti.
Nevarnosti, povezane z odstranjevanjem snega in ledu s streh ter nadgradenj tovornih, polpriklopnih in priklopnih vozil, morajo biti ustrezno opredeljene v oceni tveganja. "Nadzorovani subjekti morajo sprejeti učinkovite varnostne ukrepe za zmanjšanje tveganja in zagotovitev varnih delovnih pogojev za svoje zaposlene. Neupoštevanje teh ukrepov lahko vodi v kazni ali sankcije, zato je ključno, da prevozniki in vozniki dosledno ravnajo v skladu s predpisi," so pozvali na inšpektoratu.