Mnogi hrvaški mediji, med katerimi je tudi Index.hr so v zadnjih dneh poročali o novici, da so 60-letnemu Slovencu Urošu Dozetu z inovativno terapijo uspešno pozdravili zelo agresivnega krvnega raka - multipli mielom.

Prestal številne kemoterapije in dve presaditvi matičnih celic

Za diagnozo je izvedel pred 11 leti in takrat so bile prognoze slabe. Vmes je prestal številne kemoterapije in dve presaditvi hematopoetskih matičnih celic. Potem ko so klasične terapije prenehale delovati, je bilo njegovo edino upanje celična imunoterapija, t.i CAR-T terapija. Odšel je v Nemčijo na potrebne priprave.

Kot poroča Index.hr, na Hrvaškem to terapijo uspešno izvajajo že od leta 2020, Slovenija pa je nedavno naredila pomemben korak z lastno proizvodnjo celic CAR-T za zdravljenje B-celičnih limfomov in levkemij. Ideja je, da bi na ta način dosegli pomembne prihranke, ki bi omogočili zdravljenje več bolnikov za isti denar.

Kaj sploh je CAR-T terapija?

Terapija CAR-T (Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy) je inovativna imunoterapija, ki uporablja gensko spremenjene limfocite T (vrsta belih krvničk) bolnikov za boj proti nekaterim vrstam raka. Razvit je bil z namenom povečati naravno sposobnost imunskega sistema, da prepozna in uniči rakave celice, zlasti hematološke maligne bolezni, kot sta levkemija in limfom, pojasnjujejo na Index.hr.

Kako deluje CAR-T terapija?

Terapija se začne z odvzemom pacientove krvi, iz katere izoliramo T celice. V laboratoriju jih gensko spremenijo tako, da izražajo posebej oblikovane receptorje, ki jim omogočajo prepoznavanje določenih antigenov na površini rakavih celic.To storijo s pomočjo virusa, ki v njihove celice vnese gen CAR.

Na Index.hr dodajo, da te spremenjene celice T se nato v laboratoriju pomnožijo na število, potrebno za terapijo. Celice CAR-T se končno vrnejo bolniku z infuzijo. Ko prepoznajo ciljne rakave celice, jih aktivirajo in uničijo.

Na katere tumorje deluje CAR-T terapija?

Terapija CAR-T je pokazala pomemben uspeh pri zdravljenju nekaterih hematoloških malignomov, kot sta levkemija in limfom. Vendar pa se njegova uporaba na solidnih tumorjih sooča s številnimi izzivi.

Prvič, solidni tumorji pogosto ustvarijo zaščitno mikrookolje, ki ovira dostop in delovanje celic CAR-T. Imajo lahko tudi spremenljivo izražanje antigena, kar pomeni, da vse tumorske celice ne izražajo istega ciljnega antigena, kar otežuje delovanje terapije.

Končno imajo lahko celice CAR-T težave pri migraciji in infiltraciji v tkivo solidnih tumorjev, zapišejo na Index.hr.

Kljub tem izzivom se izvajajo številne študije za prilagoditev terapije CAR-T za zdravljenje solidnih tumorjev. Nekateri solidni tumorji, ki so trenutno predmet raziskav, so glioblastom, rak dojke, jajčnikov in želodca ter hepatocelularni karcinom jeter.