Kot smo že poročali, je na tekmi 21. kroga državnega prvenstva med Muro in Mariborom v Murski Soboti je prišlo do izgredov. Prekinili so jo zaradi metanja pirotehničnih sredstev iz sektorja mariborskih navijačev na in ob igrišče. V eksploziji ob igrišču, kjer so se ogrevali predvsem Murini igralci, je bilo po zadnjih podatkih policije poškodovanih sedem ljudi, od tega dva huje.

Šest oseb poiskalo zdravniško pomoč

Klub iz Murske Sobote je sporočil, da je zdravniško pomoč poiskalo pet njihovih nogometašev in član strokovnega štaba, zdravniško pomoč pa je po naknadnih podatkih policije poiskal tudi mladoletni pobiralec žoge. Večina omenjenih je bila odpuščena iz zdravniške oskrbe v nedeljo, le 18-letni nogometaš Niko Kasalo je ostal na opazovanju čez noč. Tam naj bi zaradi poškodb ušesa ostal vsaj do srede, je poročala RTV Slovenija.

Da bi lahko bile poškodbe tudi hujše, celo usodne, so po incidentu opozorili poznavalci. Obsodbe dogodka prihajajo iz več strani. Dogodek so tako med drugim že obžalovali in ga obsodili tako v nogometnem klubu Maribor kot pri Nogometni zvezi Slovenije (NZS), mariborski župan Saša Arsenovič pa se je v imenu mesta opravičil poškodovanim.

Poškodovanim je čimprejšnje okrevanje zaželel tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je izrazil ogorčenje nad dogodkom. "Huliganstvo in nasilje nimata kaj iskati v športu," je dejal.

Pridružil se mu je tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, ki je izrazil ničelno toleranco do vsakršnega navijaškega nasilja. "Namesto praznika nogometa smo bili priča nedopustnem izbruhu huliganstva," je dejal. Z ministrstva, ki ga vodi, so sporočili tudi, da primer preiskuje inšpektorat za šport.

"Včerajšnji dogodek bi se lahko končal tudi bolj tragično. Na tekmi so bili tudi otroci in starejši. Ob takšnem ravnanju nihče ne more ostati ravnodušen. Zato pozivam vse pristojne institucije, da raziščejo nesprejemljivo dogajanje, ugotovijo napake pri zagotavljanju varnosti udeležencev na prireditvi ter odločno ukrepajo proti povzročiteljem," je dejal Han.

Policija po informacijah policijske uprave Murska Sobota primer še preiskuje. Izsledili naj bi policija najmanj dva kršitelja.

Na dogajanje se je odzval tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je od policije zahteval poročilo glede varovanja tekme. Ministrstvo za notranje zadeve pa je dodalo, da bosta Poklukar in Han v nadaljevanju sklicala sestanek s pristojnimi inštitucijami, s katerimi bodo razpravljali, kako bi lahko tovrstna dejanja v prihodnje preprečili.

Disciplinski sodnik preiskuje dogajanje

Dogajanje na tekmi medtem prednostno preiskuje tudi disciplinski sodnik NZS. "Disciplinski sodnik je že prejel poročila uradnih oseb in uvedel disciplinski postopek, v skladu z običajnim postopkom pa bo oba kluba pozval k posredovanju izjav v povezavi s sinočnjim dogodkom," so zapisali pri NZS.

Poziv k sistemski reštivi

Generalni sekretar krovne zveze Martin Koželj pa je ob tem pozval vse deležnike k ureditvi sistemske rešitve, ki bo sankcionirala in preprečevala takšne ekscese. Kot je za oddajo 24ur zvečer potrdil predsednik NZS Radenko Mijatović, so se predstavniki tako NZS kot tudi Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) včeraj že sestali s predstavniki ministrstva, pristojnega za šport o tej temi.

Strokovnjak za varnostna vprašanja: Potrebno je ukrepanje vseh pristojnih

Strokovnjak za varnostna vprašanja Denis Čaleta je za STA ocenil, da je najučinkovitejši pristop za preprečevanje tovrstnega navijaškega nasilja jasna obsodba in ukrepanje vseh pristojnih z vsemi njihovimi pooblastili.

"Če se zavedamo problema in če želimo resno in odkritosrčno naša športna tekmovališča narediti varna, zato da bodo tja lahko hodili otroci, družine in seveda ostali športni navdušenci, potem moramo na eni strani obsoditi vsak tak primer. OB tem morajo vse inštitucije res narediti vse, kar je v njihovi pristojnosti, predvsem s pozitivnim pogledom na zakonodajo, ne pa s tem, kaj se ne da in kaj se ne more in kje ni pristojnosti," je dejal Čaleta.

Ob tem je dodal, da imajo klubi poglavitno odgovornost za delo s svojimi navijači. "To tudi pomeni, da navijači, kadar ti niso navijači v pravem pomenu besede, enostavno ne smejo imeti več podpore klubov," je dejal. "Danes se nam dogaja, da ti ultras navijači uživajo tiho podporo klubov, tako z vstopnicami za dostop na tekme kot z drugimi ugodnostmi."

Oglasil se je tudi škof

S kritiko navijaškega nasilja se je oglasil tudi murskosoboški škof Peter Štumpf, ki je pristojne pozval k odločnem ukrepanju. "Huliganstvo je treba zaustaviti - takoj in povsod," je naslovil svoj odziv.

Huliganstvo po njegovih besedah nima nič opraviti s športom. "Huliganstvo ni navijaštvo, ampak je navadno barbarstvo. Ekipa, ki ima za seboj huligane, in to tudi dobro ve, ne izpolnjuje nobenih pogojev, da bi lahko nastopila in igrala," je bil oster.

Viole pripisale incident neodgovornemu posamezniku

Na dogajanje pa so se odzvali tudi v mariborski navijaški skupini Viole in se pridružili obsodbam dogodka. V objavi na družbenem omrežju Facebook je skupina incident s pirotehniko pripisala "neodgovornemu posamezniku" in se izrekla za "strogo nasprotnico uporabe pirotehničnih sredstev z učinkom poka".

"V primeru, da se izkaže, da je bil predmet vržen iz našega sektorja, in v primeru identifikacije posameznika, bomo tudi primerno postopali, skladno z odločitvijo znotraj skupine," so še zapisali na družbenem omrežju Facebook.

OKS ostro obsodil huliganstvo na tekmi

Olimpijski komite Slovneije (OKS) je kot krovna športna organizacija ostro obsodil vsa dejanja, ki niso v okviru vrednot športa, so zapisali v izjavi za javnost. Huliganstvo, kot so mu bili priča na nogometni tekmi med Muro in Mariborom, je nesprejemljivo in škodljivo tako za športno skupnost kot za družbo kot celoto, dodajajo pri OKS.

"Huliganstvo na športnih prireditvah, kot se je dogajalo na nogometni tekmi Mura - Maribor, ali kjerkoli drugje v športu, je nesprejemljivo in škodljivo tako za športno skupnost kot tudi za družbo kot celoto," so zapisali v izjavi za javnost.

Pravijo, da so z veliko zaskrbljenostjo in zgroženostjo sprejeli novico o incidentu, ki se je zgodil v 21. krogu Prve lige Telemach med Muro in Mariborom.

"Takšna dejanja povzročajo neprijetne in nevarne okoliščine za igralce, gledalce in ostale udeležence ter lahko povzročijo resne poškodbe, predvsem pa takšni incidenti šport prikazujejo v negativni luči, kar lahko vodi v izgubo zaupanja javnosti v športne dogodke in njihove organizatorje," so dodali.