V Gibanju Svoboda si želijo narediti močno levosredinsko vlado, zato k sodelovanju vabijo tudi stranki LMŠ in SAB, je v včerajšnji posebni oddaji Studio City (Studio 9. maj) v Slovenskem mestnem gledališču dejal predsednik stranke in najverjetnejši mandatar Robert Golob. Kot je povedal, s tovrstnim povezovanjem računajo tudi na zmago na jesenskih lokalnih volitvah.

Meni, da so cene energentov previsoke

Kot je v pogovoru z Marcelom Štefančičem povedal Golob, pripravljajo zakon o popravi škodljivih ukrepov Janševe vlade. Pri tem se je dotaknil predvsem kadrovanja. “Striktno in dosledno moramo začeti ugotavljati strokovnost in podkovanost vseh kadrov v državi,” je dejal in pri tem ni izključil niti tistih, ki so na svoje položaje prišli že v časih pred sedanjo vlado.

V primeru, da bo predsednik Borut Pahor odobril razdelitev 15 veleposlaniških mest, ki naj bi si jih razdelili sodelavci Janeza Janše, bodo po Golobovih besedah v stranki sprožili postopke za menjave, o čemer so predsednika že obvestili. “Pričakujemo njegovo razumevanje tega, da vlada ne more izvajati zunanje politike z veleposlaniki, ki bi se temu upirali,” je dejal Golob. Meni, da je to popolnoma legitimna poteza, ki jo lahko izvede katerakoli vlada, poroča STA.

Predlagali bodo tudi abolicije za tiste, ki so bili zadnji dve leti kaznovani zaradi udeležbe na protestih. Med drugim je potrdil tudi ustanovitev ministrstva za podnebje in energijo in napovedal, da bodo imena ministrov znana v sredo. Želijo si obdržati gospodarsko rast, a ne na račun podnebja.

Golob je obenem povedal, da bomo naslednji val covida-19 preživeli po švedskem modelu. Prvi zakon bodo vložili že naslednji teden – zakon o RTV. “Depolitizacija javnih medijev, predvsem pa RTV, je ena ključnih točk za demokratizacijo družbe, sledi pa policija,” je napovedal. Obljubil je tudi, da bodo cene energentov po vzpostavitvi vlade regulirali, saj so cene zaenkrat previsoke, glede na stanje v sosednjih državah. Njihova pričakovanja so, da bodo prodajalci dolgoročno stabilizirali cene.