Predsednik vlade Robert Golob je včeraj zvečer v objavi na družbenem omrežju Facebook napovedal odlično novico. Z objavo je požel ogromno pozornosti in mnogi so nestrpno čakali, kaj bo sporočil. Danes je na Facebooku čestital Sloveniji, ki je na razpisu za evropska sredstva za superračunalnik in tovarno umetne inteligence med vsemi prijavitelji dosegla najvišje število točk.

"To je Slovenija, na katero smo ponosni" 

Odlična novica Goloba je torej, da je bila Slovenija uspešna na evropskem razpisu Skupnega podjetja EuroHPC za superračunalnik in tovarno umetne inteligence. 

"Slovenija je danes znova dokazala, da je država znanja, ambicij in vrhunskih znanstvenih dosežkov. Uspeh na evropskem razpisu za superračunalnik ni zgolj tehničen, ampak jasen znak, da smo konkurenčni na najvišji ravni globalnega inovacijskega prostora," je ob tem dejal premier in se zahvalil vsem, ki so prispevali k temu dosežku – raziskovalcem, inženirjem, univerzam in partnerjem, ki že leta dokazujejo, da Slovenija ni le sledilka, ampak soustvarjalka prihodnosti.

"Superračunalniki so ključni za reševanje najzahtevnejših izzivov našega časa – od umetne inteligence do razvoja zdravil, naprednih materialov in podnebnih simulacij. Ta projekt ni le investicija v tehnologijo, temveč v prihodnost naših mladih in v položaj Slovenije kot tehnološkega in znanstvenega središča Evrope," še je poudaril Golob in dodal, da bo vlada še naprej vlagala v raziskave in razvoj, ker verjamejo, da je prav znanje tisto, kar našo državo postavlja na zemljevid najnaprednejših evropskih držav.

"To je Slovenija, na katero smo ponosni," je zaključil Golob.

Vrednost projekta je 150 milijonov evrov

Prijavo na razpis skupnega podjetja EuroHPC za pridobitev visoko zmogljivega superračunalnika s tovarno umetne inteligence je s podporo ministrstva za digitalno preobrazbo oddal Institut informacijske znanosti (Izum) s sedežem v Mariboru v imenu konzorcija organizacij, ki ga sestavljajo še Institut Jožef Stefan, Arnes, Univerza v Mariboru, Univerza v Ljubljani, Univerza v Novi Gorici, Univerza na Primorskem, Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu, Tehnološki park Ljubljana in Gospodarska zbornica Slovenije.

Vrednost projekta je 150 milijonov evrov, od tega je do 75 milijonov evrov predvidenega sofinanciranja EU.

Nahajal se bo v podatkovnem centru v bližini Hidroelektrarne Mariborski otok

Novi superračunalnik se bo nahajal v podatkovnem centru v bližini Hidroelektrarne Mariborski otok. Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (Arnes) je za ureditev podatkovnega centra februarja izbrala konzorcij družb NTR Inženiring, Advant in Energovat. Vrednost ponudbe brez davka je 14,8 milijona evrov. Podatkovni center bi lahko testno začel delovati junija 2026.

Nova superračunalniška infrastruktura bo nadgradila obstoječe zmogljivosti, ki jih prav tako v Mariboru ponuja superračunalnik Vega, in omogočila izvajanje zahtevnih raziskav ter razvoj naprednih rešitev na področjih, kot so umetna inteligenca, analiza velikih podatkov, biotehnologija in okoljske znanosti. Superračunalnik Vega so na Izumu zagnali aprila 2021, njegova življenjska doba pa je ocenjena na okoli šest let, piše STA.

Slovenija se je sicer novembra lani v prvem prijavnem roku na razpisu skupnega podjetja EuroHPC pridružila tudi konzorciju z raziskovalnimi centri iz Italije, Slovenije in Avstrije. Pri projektu superračunalnika, ki je načrtovan v Bologni in je medtem skupaj s še šestimi tovrstnimi projekti že prejel pozitiven odgovor na razpisu, Slovenija sodeluje s petimi milijoni evrov soudeležbe.