Razkritja v oddaji Tarča so sprožila široko razpravo o domnevnih nepravilnostih v Centru za varovanje in zaščito, ki je odgovoren za varovanje ključnih ogroženih oseb. Premier Robert Golob je v odzivu poudaril, da na težave v centru opozarja že več kot dve leti, vendar pri tem ni naletel na podporo nekdanjih vodilnih v policiji in na notranjem ministrstvu. Očital je nekdanji ministrici Tatjani Bobnar, da razmer ni želela urediti, kar je bil po njegovih besedah tudi razlog za njun razhod. Dodal je, da je zaradi svojih opozoril danes sam v kazenski preiskavi in se sooča z odporom določenih struktur, ki ne želijo, da bi izvoljena oblast posegala v notranje zadeve policije.
Tatjana Bobnar je prek svojega odvetnika zavrnila vse očitke premierja in poudarila, da je v času svojega mandata delovala zakonito in skladno s predpisi. Po njenem mnenju je krivdo za trenutno stanje treba iskati pri aktualnem vodstvu policije in centra, saj se je v zadnjih dveh letih vodstvo večkrat zamenjalo. Očitke premierja, da je največja nasprotnica vlade, je označila za manipulacijo in zavajanje javnosti. Ob tem je spomnila, da je s položaja ministrice odstopila zato, ker ni želela ravnati nezakonito.
Generalni direktor policije: Izrečene številne neresnice
Generalni direktor policije Senad Jušić je medtem obtožbe o nepravilnostih označil za zlonamerne in diskreditacijske do dela policistov centra. Zatrdil je, da policija pri varovanju oseb deluje profesionalno in v skladu z zakonodajo. Očitek, da naj bi eden izmed policistov zbiral informacije o zasebnem življenju tožilke, je odločno zavrnil, prav tako trditve, da bi varovanje tožilke kdaj prekinili. Po njegovih besedah so bile v oddaji Tarča izrečene številne neresnice, ki pa jih bo razjasnila preiskava.
Jušić je poudaril, da javne razprave o varovanju ogroženih oseb niso primerne, saj lahko ogrozijo njihovo varnost in otežijo delo policije. Obenem je napovedal celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, kar je zahteval tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Spremembe naj bi izboljšale delovanje centra in prilagodile njegovo delo novim izzivom, pri čemer pa po njegovih besedah ni mogoče govoriti o nezaupnici policiji.
Minister Poklukar izdal usmeritve za celovito reorganizacijo
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je medtem izdal usmeritve za celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, ki začnejo veljati nemudoma. Za izvedbo reorganizacije je zadolžen generalni direktor policije Senad Jušić. Poklukar je izdal tudi sklep o izvedbi izredne notranje revizije uporabe nastanitvenih kapacitet za varnostnike.
Temeljna naloga Centra za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave je varovanje določenih oseb, prostorov, objektov in okolišev objektov, ki jih varuje policija. Za izvajanje svojih nalog je Center za varovanje in zaščito neposredno odgovoren generalnemu direktorju policije. "V letu 2024 je bilo delo centra medijsko izpostavljeno, zato so bili že opravljeni strokovni nadzori in notranjevarnostni postopki v policiji ter tudi izredni nadzor ministrstva za notranje zadeve, v katerih so bile ugotovljene nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju policijskih nalog in pooblastil," so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.
Minister Poklukar je v luči novih medijskih objav in očitkov v javnosti zjutraj izdal usmeritve in obvezna navodila za reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, ki začnejo veljati nemudoma, so sporočili.
Generalni direktor policije je dolžan izvesti celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito, ki mora vključevati spremembo organizacijske strukture, prenovljeno sistemizacijo delovnih mest in delovnih procesov. Zagotoviti mora učinkovito vodenje policijske enote in njenih morebitnih notranjeorganizacijskih enot, vzpostaviti učinkovit nadzor nad delom in odgovornost vseh uslužbencev za strokovno ter zakonito opravljanje delovnih nalog, so zapisali. Rok za realizacijo usmeritev je 1. april 2025, so dodali.
V oddaji Tarča na TV Slovenija so v četrtek razkrili očitke, da naj bi varnostniki policisti nepooblaščeno zbirali zasebne podatke o tožilki iz zadeve Kavaški klan, pa tudi o predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič. Poleg tega naj policija ne bi ukrepala, ko je sumljivo vozilo januarja zasledovalo vozila tožilke, tožilcev iz BiH in skesanca v zadevi Kavaški klan, ki je bil nato pred dnevi umorjen v Ljubljani. S policije so za Tarčo pojasnili, da so okoliščine tega dogodka preverjali, a ugotovitev ne morejo razkriti, ker bi lahko z razkritjem tajnih podatkov ogrozili življenje ali osebno varnost uslužbenca policije ali osebe, ki je sodelovala s policijo. Očitke, da naj bi na Centru za varovanje in zaščito prihajalo do zlorab prikritih metod dela, pa so zvečer na policiji zavrnili, poroča STA.