Najverjetnejši novi mandatar Robert Golob se je na očitke, da koalicijska pogodba stiska gospodarstvo v kot odzval z besedami: “Nočemo biti država hlapcev in ne bomo!” Dodal je, da koalicijska pogodba predvideva vključevanje zaposlenih v delovanje podjetij. Veseli ga, da imajo popolno in soglasno podporo sindikatov ter predstavnikov delavcev.

Zaposleni naj bodo aktivno vključeni

Koncept, da si nekdo samo zato, ker je delodajalec, lasti pravico edini odločati, kako se bo razvijal socialni dialog, je za Goloba preživet. Če ne bomo aktivno vključevali zaposlenih v soupravljanje podjetij, nikoli ne bomo prebili točke dodane vrednosti, “o kateri smo toliko govorili”, je oceni.

Sistem, po katerem je delodajalec gospodar, ki ga mora delavec brezpogojno poslušati in nima pravice do besede, je sistem hlapcev. Nočemo bit država hlapcev in ne bomo,” je dejal Golob. To obljubo so kot koalicija ljudem dali pred volitvami, je dejal Golob, “in dobili smo njihovo podporo”.

Glede kritik pa pravi, da se lahko le nasmehne in doda, da so ti časi za nami in da se ne bodo vrnili.

Kritike so letele tudi na del koalicijske pogodbe, ki obravnava zdravstvo, med njimi tudi ukinitev popoldanskega dela zdravnikov. Golob odgovarja, da dobivajo pohvale “uporabnikov zdravstva, torej ljudi, ki majo dovolj tega, da javno zdravstvo ne deluje“. Ljudje pozdravljajo ukrepe, ki bodo pripomogli k temu, da se bo javno zdravstvo začelo zavedati in opravljati svojo javno funkcijo, pravi.

Kritike pa po Golobovem mnenju prihajajo s strani izrazite manjšine med zdravstvenimi delavci. “V bistvu jih nekateri stanovski kolegi izkoriščajo. Tisti, ki so najbolje plačani in ki služijo še ob strani,” je zaključil Golob.

STA