“Kljub temu, da delež pozitivnih testov še naprej ostaja visok oziroma se nam še vedno bistveno ne znižuje, pa število novoodkritih okužb zadnje tri dni, v primerjavi s številkami prejšnjega tedna, le pada,” je pojasnil vladni govorec Jelko Kacin. Nekoliko bolj spodbudni so tudi podatki o številu pacientov. Včeraj je bolnišnično oskrbo potrebovalo 1284 covid pacientov, 36 manj kot v nedeljo. Intenzivno nego so potrebovali 4 pacienti manj kot v nedeljo, skupaj 204.

Vsak dan je aktivnih več kot 1400 pripadnikov civilne zaščite in več kot 400 delavcev humanitarnih organizacij.

Maska je preprosto, a učinkovito zaščitno sredstvo

Minister za zdravje Tomaž Gantar je pojasnil, da nismo izven nevarnosti epidemije, saj je še vedno veliko število zasedenih bolniških postelj, kar pomeni preobremenjenosti v zdravstvu, mnogi, ki nimajo covid-19 pa čakajo na obravnavo. Ukrepov se moramo držati tudi v prihajajočih dneh, da se bodo lahko sprostile gospodarske dejavnosti in bodo lahko vsaj najmlajši šli ponovno v šole po novem letu.

Eno ključnih orodij za zaviranje širjenja covid-19 je uporaba zaščitnih mask. Na razpolago je dovolj kvalitetne zaščitne opreme, a je nujna pravilna uporaba.

“Eno ključnih orodij za zaviranje širjenja covid-19 je uporaba zaščitnih mask. Na razpolago je dovolj kvalitetne zaščitne opreme, a je nujna pravilna uporaba,” je pojasnil Gantar. Do nespoštovanja tega ukrepa prihaja po ministrovih besedah v veliki meri tudi zaradi nerazumevanja. Uporaba zaščitnih mask je smiselna za vse, saj največkrat okužbo prenašamo še preden so razvidni simptomi. V družinskem okolju nošenje mask ni smiselno, je pa v delovnih okoljih in zaprtih prostorih. V teh primerih veljajo tudi drugi ustrezni ukrepi. V delovnih okoljih sicer prihaja do številnih kršitev. Med okuženimi je namreč še vedno največ delovno aktivnih ljudi.

Maska ne pomeni nobene dodane vrednosti varovanja pred okužbo, če hodimo v naravi in držimo varnostno razdaljo. Sprememba ukrepa je zato na mestu, saj ne pomeni dodane vrednosti. Ukrep pa moramo nujno upoštevati v okoljih, kjer so se maske izkazale za ustrezne in nujne. Spremembo ukrepa podpira tudi stroka.

Pričetek testiranja s hitrimi testi

V prvem četrtletju leta 2021 bo Slovenija prejela 58.000 doz cepiva. Kdaj točno bo cepivo dostavljeno, je težko napovedati. Si pa vsi želimo, da bi bilo to čim prej,” je pojasnil minister za zdravje in pojasnil tudi, da bi z izvajanjem hitrih testov lahko pričeli že ob koncu letošnjega leta. “S tovrstnimi testi lahko omejujemo okužbe. Marsikje se tovrstno testiranje že samoiniciativno uporablja. Za širjenje okužbe je najslabše, da nekdo pravočasno ne pride do rezultata. Hitre teste že uporabljamo, najprej smo jih uvedli na urgenci in z odlokom razširili na zdravstvene delavce in v domove za starejše občane,” je pojasnil Gantar. Kljub vsej pozornosti in povpraševanju je okužen vsak 25. Slovenec.

Tretji val se napoveduje, naj bi bil celo intenzivnejši kot drugi zaradi obdobja praznikov in obdobja respiratornih obolenj. To predstavlja tudi dodatne obremenitve zdravstvenega sistema.

“21. in 28. decembra bomo obakrat prejeli 30.000 hitrih testov. Teste bodo izvajale mobilne enote, na javni poziv se je priglasilo 30 ponudnikov, hitre teste pa bodo izvajali ustrezno usposobljeni zdravstveni delavci,” je pojasnil minister.  Že v ponedeljek bi lahko pričeli tudi s testiranjem, najprej na območju Ljubljane. Prva količina okrog 5000 doz cepiv pa bo namenjena najstarejšim in najbolj ogroženim skupinam prebivalcev. “Tretji val se napoveduje, naj bi bil celo intenzivnejši kot drugi zaradi obdobja praznikov in obdobja respiratornih obolenj. To predstavlja tudi dodatne obremenitve zdravstvenega sistema,” je opozoril minister.

Aplikacija ne pomeni omejevanje osebne svobode

“V obdobju med prazniki najverjetneje ne bo odprtih nenujnih trgovin, ključna bodo tudi priporočila in dogajanje v sosednjih državah, tretji lockdown pa je smiseln in najmanj škodljiv”, je pojasnil Gantar in dodal, da podpira uprabo aplikacije Ostani zdrav, saj lahko na tak način varujemo svojo okolico in prispevamo k obvladovanju epidemije.

Aplikacija je sicer prostovoljna, lahko pa predstavlja zaščito za nas in za našo okolico. Na ta način priporomoremo k obvladovanju epidemije. Aplikacija ne pomeni omejevanje lastne svobode.

“Aplikacija je sicer prostovoljna, lahko pa predstavlja zaščito za nas in za našo okolico. Na ta način priporomoremo k obvladovanju epidemije. Aplikacija ne pomeni omejevanja lastne svobode,” je dodal Gantar. Po besedah ministra so nsmreč vsi ukrepi pomembni, saj pomenijo obvladovanje epidemije.