Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) opozarja vse davčne zavezance, da se rok za ugovor zoper informativni izračun dohodnine izteče v torek, 30. aprila 2025. Če ste informativni izračun prejeli v začetku aprila, ga čim prej preverite – še posebej, če ste prejemali dohodke iz tujine ali niste uveljavljali posebnih olajšav.
Pravi čas morate vložiti ugovor
Zavezanci, ki z informativnim izračunom ne soglašajo ali opazijo nepravilnosti, morajo ugovor vložiti pravočasno. Ugovor lahko zavezanci vložijo elektronsko prek sistema eDavki tudi zgolj z davčno številko in geslom preko računalnika, tabličnega računalnika ali pametnega mobilnega telefona. Na podlagi ugovora bo davčni organ zavezancu izdal dohodninsko odločbo.
Pomembni roki:
- 30. april 2025: rok za ugovor
- 30. maj 2025: rok za doplačilo premalo plačane dohodnine
- do 30. maja 2025: vračilo preveč plačane dohodnine
- 30. maj 2025: odprema naslednjega svežnja informativnih izračunov
Če se z informativnim izračunom strinjate in ne boste ukrepali, bo po 30. aprilu ta samodejno postal odločba.
Posebna pozornost za dohodke iz tujine
FURS opozarja, da je treba v ugovoru napovedati tudi dohodke iz tujine, če jih niste napovedali že med letom. Če pa so ti dohodki edini prejeti dohodki, informativnega izračuna sploh ne boste prejeli – v tem primeru morate sami vložiti letno napoved. Finančna uprava namreč avtomatično pridobiva podatke v okviru mednarodne izmenjave podatkov o dohodkih, ki so jih rezidenti Republike Slovenije dosegli v tujini.
Tako pridobljene podatke Finančna uprava primerja s podatki zavezancev, ki so jih morali napovedati v medletnih oziroma letnih napovedih za odmero dohodnine. V primeru, ko se ugotovijo razhajanja v podatkih, FURS začne postopke nadzora, ki so namenjeni odmeri neplačanih dajatev. Če bo ugotovljeno, da zavezanci niso izpolnili svojih obveznosti napovedovanja dohodkov Finančni upravi, bodo uvedeni tudi ustrezni prekrškovni postopki. Zato FURS zavezancem svetuje, da sami napovejo podatke o dohodkih, ki jih dosegajo v tujini.
Za dohodke, ki se vključujejo v letno davčno osnovo za odmero dohodnine, le-te napovejo bodisi z medletnimi napovedmi za odmero akontacije dohodnine ali pa najpozneje v ugovorih zoper Informativni izračun dohodnine oziroma v letni napovedi za odmero dohodnine. Na ta način se bodo izognili tako globam, kot tudi morebitnim zapletom pri uveljavljanju davčnih ugodnosti, ki jih lahko uveljavljajo.
Kaj pa male razlike?
Zavezancem ni treba vlagati ugovorov zoper informativni izračun dohodnine, če razlika med zneski dohodkov iz informativnega izračuna in zneski dohodkov iz obvestil, prejetih s strani izplačevalcev, v skupnem znesku, ne presega 1 evra. Pri veliki večini zavezancev, kjer je zaradi zaokroževanja zneskov prihajalo do razlik, te znašajo nekaj centov, večja razlika (do 1 evro) pa lahko pride pri zavezancih, ki so imeli v preteklem letu večje število različnih izplačevalcev.
Zavezanci, ki do izdaje informativnega izračuna dohodnine niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane, lahko to storijo še v ugovoru.