Na petkovem delovnem posvetu v Sveti Trojici med predstavniki Ministrstva za infrastrukturo, Direkcije za infrastrukturo RS, družbe DARS in župani občin Sveta Trojica, Benedikt, Cerkvenjak, Lenart, Sv. Ana, Sv. Jurij, Ptuj in Sv. Andraž je sodeloval tudi poslanec SDS-a Franc Breznik. Breznik je po srečanju pojasnil, da je vesel, da se nadaljuje dobro sodelovanje med državno in lokalno politiko, posvet pa je označil kot produktiven. Kot je povedal, je na srečanju poleg načrtovanih cestnih infrastrukturnih projektov v omenjenih občinah izpostavil še nekaj drugih pomembnih zadev. Ena izmed njih se navezuje na telekomunikacijsko infrastrukturo, ki je po poslančevih besedah v 21. stoletju zelo pomembna: »V zvezi s tem sem omenil možnost priklopa občin na optično omrežje DARS-a, ki teče ob trasi celotne avtoceste in ima neomejeno hitrost.«

DARS-ovo optično omrežje je relativno slabo izkoriščeno

Breznik dodaja: »Optično omrežje DARS-a je bilo zgrajeno v času gradnje avtocest. Je relativno slabo izkoriščeno, daje se sicer v najem različnim ponudnikom in tudi sam DARS na svoji spletni strani omenja, da si želijo novih strank, obstaja torej možnost priklopa. Tega ni do zdaj nihče nikoli odprl, poznamo monopolni položaj Telekoma, ki je relativno zelo slabo vlagal v razvoj takrat še telefonskih kablov, pa sedaj optičnega omrežja, na drugi strani imamo Telemach, ki si je pridobil nekdanje koaksialne kable v tistih omrežjih, ki so jih v 80-ih letih gradili občani. To pa je tretja možnost, celo elektro sistem Slovenije ima svoje Stelkom omrežje, česar se nikoli ne omenja v javnosti. Imamo torej več teh telekomunikacijskih optičnih omrežij, potrebno pa je pogledati vse razpoložljive možnosti. Če želimo tudi mlade obdržati na podeželju, je telekomunikacijska infrastruktura danes verjetno še bolj pomembna kot marsikateri pločnik.»

Poznamo monopolni položaj Telekoma, ki je relativno zelo slabo vlagal v razvoj takrat še telefonskih kablov, pa sedaj optičnega omrežja, na drugi strani imamo Telemach, ki si je pridobil nekdanje koaksialne kable v tistih omrežjih, ki so jih v 80-ih letih gradili občani. To pa je tretja možnost.

Po Breznikovih besedah bi se lahko na DARS-ovo optično omrežje priključile vse občine, ki so v bližini avtoceste po vsem severovzhodnem delu Slovenije. “Govorim o tistem delu, kjer še, kar zadeva pokritost z internetom, obstaja cela vrsta sivih lis, o območjih, ki jih niso zajeli niti projekti, kot je na primer RUNE. To je ena izmed alternativ, ki bi jo bilo potrebno izkoristiti.”

Po Breznikovih besedah bi se lahko na DARS-ovo optično omrežje priključile vse občine, ki so v bližini avtoceste po vsem severovzhodnem delu Slovenije.

“Super hiter internet je v 21. stoletju nujno potreben za razvoj preciznega kmetijstva, nenazadnje tudi pametnega prometa in seveda tudi turizma. Danes večina avdiovizualnih vsebin potrebuje relativno visoke hitrosti na internetnem omrežju in vse to je povezano z razvojem podeželja.”

DARS poslovnim in zasebnim uporabnikom že zdaj ponuja možnost dostopa do interneta

Na DARS-ovi spletni strani lahko preberemo, da poslovnim in zasebnim uporabnikom vzdolž avtoceste ponujajo naročniško razmerje za dostop do interneta 24/7 preko lastnega kakovostnega in zanesljivega optičnega omrežja. »Omogočamo hitre povezave s poljubno visokimi simetričnimi prenosnimi hitrostmi.«

Omogočamo hitre povezave s poljubno visokimi simetričnimi prenosnimi hitrostmi.

Kot še navajajo, je glavna prednost Darsovega optičnega omrežja, da je kakovostno in zanesljivo, saj se nahaja v varovalnem pasu ob avtocesti.

VIR: DARS