Vlada RS oziroma za to pristojen Zavod RS za blagovne rezerve je 30. 3. pri podjetjih Korez-Sorting Group in Zaščita Lukač naročil za 860.000 evrov vrednih mask iz serviet, ki niso primerne za uporabo v zdravstvene namene. Maske so narejene iz 4-slojnega papirja, na straneh pa imajo dve luknjici, skozi katere potekajo gumice. Župani koroških občin, ki so maske prejeli, so jih že vrnili Upravi za zaščito in reševanje, medtem pa sta omenjeni podjetji prepričani, da so maske kakovostne in zanikata vse očitke, da bi naj zgolj kovali dobičke na račun trenutnega epidemiološkega stanja, poročajo za 24ur. Država je za posamezno masko plačala 76 oziroma 80 centov, četudi je podjetje Seti d. o. o. surovine za masko omenjenima podjetjema prodala za 5,2 centa po maski.

Župani koroških občin ogorčeni

Na družbenem omrežju Facebook se je včeraj oglasila županja občine Črna na Koroškem Romana Lesjak, ki ugotavlja, da si preproste maske iz serviete lahko vsak naredi doma in da bi država lahko ves ta denar kvečjemu namenila tistim, ki ga zares potrebujejo.

To so maske, ki nam jih je včeraj v tisočih komadih v vsako občino, dostavila URSZR. Sestavljena je iz serviete in 2…

Gepostet von Romana Lesjak am Dienstag, 14. April 2020

Oglasil se je tudi podžupan občine Dravograd Tone Preskavec, ki je dodal, da so naše pralne maske proti tem, ki so jih prejeli in 2300 že poslali nazaj, prava vesoljska tehnologija.

Del zaščitne opreme, ki jo URSZR namenja štabom CZ… Maska 4 slojna iz papirnate serviete in dveh gospodinjskih…

Gepostet von Tone Preksavec am Mittwoch, 15. April 2020

Počivalšek: “Maske so prestale testiranje v UKC Ljubljana.” Pa so res?

Na Twitterju se je medtem oglasil minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki zatrjuje, da so maske prestale testiranje v UKC Ljubljana. Dvomi in celo posmehi, da gre za slab izdelek so zlonamerni in celo sramotni do domače obrti, ki tedensko ustvari že več kot 700.000 zaščitnih mask. Če to ni dosežek, res ne vem kaj je!”

V UKC Ljubljana so za 24ur odgovorili, da je material ustrezen, prav tako tudi same maske, ki pa res niso primerne za zdravstveno uporabo, pač pa za zaščito splošne populacije. Z UKC Ljubljana so to odgovorili tudi podjetju Seti d. o. o., ki je surovino za izdelavo maske prodalo podjetjema Zaščita Lukač in Korez-Sorting Group d .o. o. A v UKC Ljubljana mask sploh niso testirali. Pri surovini pa naj ne bi šlo za navadne serviete, pač pa za material airlaid, ki je narejen iz celuloze in drugih materialov. Gre za material, ki dobro vpija tekočino in jo zadrži v sebi, prav tako pa je zrakoprepusten, kar omogoča lažje dihanje.

Maske ne izpolnjujejo standardov, prav tako niso bile varnostno preverjene

Za 24ur so na na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT), povprašali, kdo natančno je naročil tovrstne maske in opravil njihov nakup. Odgovorili so, da je nabavo opravil Zavod za blagovne rezerve, ki je od podjetja Kortez-Sorting Group naročil 500.000 4-slojnih mask v višini 380.000 evrov. Kot so še dodali, naj bi maske varnostno preverila tudi Uprava za zaščito in reševanje. A na ministrstvu za obrambo, kamor tudi sodi Uprava za zaščito in reševanje, zanikajo, da bi naj od ponudnika prejeli neposredno pogodbo. Ponudbo pa bi naj posredovala Mojca Plaznik z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Kot so za 24ur še dodali na imenovanem ministrstvu, so tudi sami ugotovili, da naročene zaščitne maske ne izpolnjujejo predpisanih standardov za uporabo v zdravstvu. Zato so prejeto ponudbo zavrnili in jim pojasnili, da bi lahko tovrstne maske uporabljali kvečjemu za splošno populacijo. Prav tako so zanikali, da je Uprava RS za zaščito in reševanje potrdila ustreznost ponudbe in dobavitelja.

Zgolj visoki stroški proizvodnje in logistike?

Podjetji, ki sta maske prodali državi, bi naj z maskami kovali 30-odstotni dobiček. Na to direktor podjetja Korez-Group d. o. o. Franc Korez za 24ur odgovarja: “Kje pa?! Treba je plačati material, delavce, najemnino, logistiko, naj vsak poskusi, pa ga bom potem vprašal!” Tudi podjetje Zaščita Lukač bi naj s prodajo kovalo še večje zaslužke, saj so maske prodali za 80 centov po komadu. V podjetju večje zaslužke sicer zanikajo, saj da imajo sami s proizvodnjo in logistiko precej stroškov.