Predsednik vlade Janez Janša je na današnji novinarski konferenci povedal, da je vlada sprejela dva zakona, ki skušata omiliti posledice visokih cen energentov surovin za gospodarstvo. V teh aktih je vlada predlagala simetrične ukrepe, ki naslavljajo vse in asimetrične, ki naslavljajo tiste, za katere ocenjujejo, da jih je energetska tragedija najbolj prizadela.
Za vse bo znižana cena elektrike
Nekaj pomembnejših ukrepov, ki jih zakona sprejemata, je oprostitev plačevanja omrežnine tako za priključno moč kot porabo električne energije za tri mesece od 1. februarja do 30. aprila, kar znižuje znesek na položnicah od 30-35 odstotkov.
Drugi ukrep je znižanje trošarine za pogonska goriva in kurilno olje na najnižjo stopnjo. Del stroškov bo krit iz dobička podjetij, ki jim gre omrežnina za električno energijo, je pojasnil Janša.
Ti ukrepi veljajo tri mesece, saj naj bi se po napovedih energetska kriza do aprila umirila. “Če se to ne bo zgodilo, bo vlada predlagala podaljšanje ukrepov,” je napovedal premier.
Ranljive skupine solidarnostni dodatek
Drugi ukrepi se tičejo več kot pol milijona tistih, za katere vlada ocenjuje, da jih je energetska tragedija posebej prizadela, in sicer bodo prejeli solidarnostni energetski dodatek v višini 150 evrov. Solidarnostni energetski dodatek bodo prejele velike družine, upokojenci, invalidi in druge ranljive skupine. Gre za okoli 710.000 upravičencev.
Upravičenci: vsi upokojenci z manj kot 1000 evrov pokojnine, prejemniki denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, upravičenci do dodatka za veliko družino za leto 2021, upravičenci do otroškega dodatka do 6. dohodkovnega razreda, upravičenci do nadomestila za invalidnost po zakonu in rejniki.
Ukrepi se nanašajo tudi na pravice odjemalcev zemeljskega plina. Etažni lastniki, ki svoja stanovanja ogrevajo s toploto iz skupnih kurilnic na zemeljski plin, imajo pri nakupu plina vse pravice v zvezi z nakupnimi pogoji, kot jih imajo odjemalci, ki kupujejo plin za svojo lastno rabo.
Enkratna pomoč podjetjem v višini 70 milijonov evrov
Kot je povedal Počivalšek, je vlada pripravila predlog zakona o ukrepih za pomoč gospodarstvu in kmetijstvu. Zaradi visokih cen energentov je vlada ocenila, da je potrebna nepovratna pomoč gospodarstvu, predvsem energetsko intenzivnim podjetjem. Vlada je za to določila pogoje, ki jih morajo podjetja izpolnjevati, med drugim, da jim bodo stroški energije letos v primerjavi z letom 2021 narasli za več kot 30 odstotkov.
“Ukrep je vreden 70 milijonov evrov in bo zajel približno 14.500 gospodarskih subjektov,” je na novinarski konferenci po seji vlade povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Upravičenci bodo morali do konca marca na finančno upravo predložiti izjavo, finančna uprava pa bo pomoč v enkratnem znesku izplačala do 20. aprila. Če bo upravičenec naknadno ugotovil, da je zaprosil za preveč sredstev, jih bo moral vrniti do konca januarja prihodnje leto. Shemo pomoči mora odobriti Evropska komisija. Višina pomoči bo odvisna od prihodkov od prodaje in deleža stroška energije v poslovnih odhodkih. “Pričakujemo, da bo najnižji znesek pomoči 50 evrov, najvišji pa dva milijona evrov,” je povedal minister.
Zakon ureja pomoč tudi pomoč na področju kmetijstva. Nosilci kmetijskih gospodarstev imajo namreč tudi povečane stroke v kmetijski pridelavi. Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo na podlagi podatkov v 30 dneh od uveljavitve predpisa odpremila informativno odločbo. Finančno nadomestilo se bo podelilo v obliki pavšala na hektar zemljišča glede na vrsto dejanske rabe.
“Verjamem, da bo ta pomoč pomagala prebroditi težave podjetjem in kmetijskim gospodarstvom na srednji rok, dokler se cene energentov ne umirijo,” je ocenil Počivalšek. “Pozivam podjetja, naj izkoristijo vse razpise, ki smo jih in jih bomo pripravili.”
Tudi minister za obrambo in podpredsednik vlade Matej Tonin je ocenil, da je vlada po 10 protikoronskih zakonih pravi čas pripravila še energetski paket, skupaj z ukrepi za gospodinjstva težak približno 200 milijonov evrov. “Vlada bo, ko bo treba, vedno odreagirala,” je poudaril.
Tonin: “Levica zavrnila zakon, ki bi prinesel višje plače”
Tonin je na konferenci povedal, da so imeli velika pričakovanja od Zakona o dohodnini, ki bi vsem ljudem prinesel višje plače in bi bila to še dodatna pomoč. Žal ga je zaustavila Levica z zahtevo za referendum in zato je vlada sprejela ta poseben energetski paket.
Vlada je obravnavo ukrepov za zajezitev vpliva visokih cen energentov začela na četrtkovi seji. Nato se je danes popoldne sestala na seji, na kateri je med drugim obravnavala ukrepe za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Na novinarski konferenci po seji vlade so predsednik vlade Janez Janša ter podpredsednika vlade Zdravko Počivalšek in Matej Tonin predstavili ukrepe pomoči ljudem in gospodarstvu zaradi visokih cen energentov.