V sredo, 8. avgusta, ob 5. uri zjutraj so se gasilci Gasilske zveze Lenart sestali pred gasilskim domom v Lenartu in odhiteli na pomoč prizadetim v poplavah v Črni na Koroškem. V takih izjemnih primerih gre za težavno organizacijo intervencije, saj je potrebno v zelo kratkem času – v roku dveh ur ali enega popoldneva – zagotoviti ustrezno število gasilcev, ki morajo dobiti dovoljenje za odsotnost z dela. Potrebno je poskrbeti tudi za prehrano moštva, saj moramo biti v takih primerih samooskrbni, to pomeni, da moramo imeti s seboj dovolj hrane in pijače za ves dan za celo moštvo, je zapisal Robert Kukovec, poveljnik Gasilske zveze Lenart.
V poplavljeni mizarski delavnici so bile tri kuhinje, ki naj bi jih naslednji dan montirali
Iz Gasilske zveze Lenart se je v sredinem jutru na pot podalo 51 gasilcev z devetimi vozili. V Tepanju so se priključili konvoju Gasilske regije Podravje, ki je skupaj štela okoli 250 gasilcev. Pot jih je vodila čez Slovenske Konjice do Slovenj Gradca, kjer je bil zbor za vse gasilce, ki so bili ta dan namenjeni na pomoč. Gasilska regija Podravje pod vodstvom Davorina Kelenca je bila poslana v pomoč v Črno na Koroškem. Od tam so jih pripadniki Civilne zaščite zaradi uničenih cest v Črno popeljali čez sosednjo Avstrijo. Tik pred Črno so se ustavili in razdelili na tri skupine. Tako je vsaka skupina delovala s 70 do 75 gasilci. Gasilska zveza Lenart in Gasilska zveza Juršinci sta delovali pod vodstvom poveljnika Gasilske zveze Lenart Roberta Kukovca, ki je imel pomoč domačega gasilca, ki je poznal lokacije dela. “Za razliko od običajnih intervencij smo tukaj potrebovali predvsem delovno orodje: lopate, metle in samokolnice. Dobesedno šokirani nad opustošenjem, ki ga je v Črni pustila deroča Meža, smo poprijeli za delo. Občanom smo čistili kleti in odmetavali naplavine. Čistili pa smo tudi mizarsko delavnico, v kateri so bili vsi stroji popolnoma zaliti in zasuti z naplavljenim materialom. V tej delavnici so bili shranjeni izdelki treh kuhinj, ki bi jih naslednji dan montirali. Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da je vse uničeno. Črjani so pripovedovali, da je voda naraščala tako hitro in intenzivno, da ni bilo časa za umik drugam kot le v višje nadstropje. Ljudje, pri katerih smo pomagali, so bili reševani tudi s helikopterjem,” pravi Robert Kukovec.
Prosili so jih, naj jim pustijo kakšno metlo ali lopato
Prizori v predelih Črne na Koroškem so skoraj dramatični. Ulice so tako zasute z naplavljenim materialom, da ni prostora za vozila. “Tako smo si orodje pripeljali pred hiše, kjer smo delali, ga odložili in vozila odpeljali nazaj na parkirne prostore.” Vendar prebivalci Črne na Koroškem na celo situacijo gledajo zelo optimistično. Hvaležni so, da so ohranili hiše, ki jih bodo očistili in obnovili. Da imajo kje spati. “Ko smo zaključevali z delom, so nas ljudje naprošali, če jim lahko kakšno metlo ali lopato pustimo, saj svojega orodja za delo nimajo več. Takšnih prošenj seveda nismo mogli odkloniti.”
Ko so se po napornem delovnem dnevu vračali domov, so se jim vsi zahvaljevali za pomoč, jih objemali, mahali v pozdrav in prosili, naj še pridejo. “Sporočali so nam, da smo vedno dobrodošli, še posebej pa takrat, ko bodo njihove hiše ponovno vredne imena »dom«. To so posebni občutki osebnega zadovoljstva nas gasilcev, ki se jih ne da opisati, lahko jih samo doživiš. In v teh trenutkih se izgubijo vsa bremena sicer težkega delovnega dne,” nadaljuje Kukovec.
Tina jih je znova povabila v Črno
Ob odhodu domov so po naključju srečali še znano Slovenko, domačinko iz Črne na Koroškem, ki je doma iz sosednje ulice, v kateri smo čistili. To je seveda Tina Maze, ki je z njimi podelila nekaj občutkov o izrednih razmerah v njenem rojstnem kraju. “Tudi Tina nam je namenila zahvalo za pomoč. Skupaj z našim gasilskim konvojem je zapustila svojo Črno. Z nami se je peljala vse do Šoštanja, kjer so se naše poti razšle. Seveda smo izkoristili tudi priložnost za skupinsko fotografijo Tine Maze in članov Gasilske zveze Lenart. V Lenart smo se vrnili ob 20.45, vsi zdravi in nepoškodovani. Pretreseni od nad prizori, ki jih je povzročila narava, a zadovoljni, ker smo stopili naproti ljudem v stiski. Na prošnjo Tine in tudi prizadevne županje Črne na Koroškem se bomo, v kolikor bodo le razmere dopuščale, v Črno še vrnili.“