Kako je pravzaprav videti testiranje na prisotnost virusa SARS-CoV-2 v vzorcih zgornjih dihal? Gre za bris nosno-žrelnega predela. Izbrani ali dežurni zdravnik napoti bolnika na odvzem kužnin na eno od 16 lokacij po navodilih Ministrstva za zdravje. Samoplačniško testiranje ni možno.
Vzorec odvzame zdravnik, ki obravnava bolnika. Ob odvzemu vzorca je potrebno uporabljati osebno varovalno opremo: zaščitno masko, zaščito za oči in rokavice.
Po tem, ko je vzorec ustrezno zapakiran v dvojni embalaži in ima izpolnjeno dokumentacijo ga reševalci oz. kurirji dostavijo v laboratorij NLZOH – Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Omenjena laboratorija sta v Mariboru in Ljubljani. Poleg tega testiranja izvajajo tudi na Inštitutu za mikrobiologijo in imuniologijo v Ljubljani. Delo so že prilagodili trenutni situaciji, po potrebi imajo namen odpreti še dodatna delovišča.
Vzorec prevzamejo zaščiteni delavci, ti so oblečeni v haljo in rokavice za enkratno uporabo. Vzorec, ki so ga prevzeli, odprejo šele v komori, ki z zračnim tokom in stekleno pregrado ščiti laboratorijskega delavca.
Verjeten primer COVID-19 je vsaka oseba, ki je bila v stiku s potrjenim primerom COVID-19 in ima
znake respiratornega infekta.
Verjeten primer je tudi COVID-19 je vsaka oseba, pri kateri je rezultat testiranja na COVID-19 nejasen (rezultat, ki ga je sporočil laboratorij).
Potrjen primer COVID-19 je vsaka oseba z laboratorijsko potrjeno okužbo z virusom, ki povzroča
COVID-19.
Kot še pojasnijo na straneh RS priprava vzorca vsebuje postopek, ki inaktivira viruse in virusi po tem niso več kužni. Razširjeno Ribonukleinsko kislino analizirajo, pri tem pa uporabljajo pozitivne in negativne kontrole, s katerimi preverijo ali metoda pravilno deluje.
Za hujše primere, recimo za bolnika, ki je v intenzivni negi ali hospitaliziran so rezultati na voljo v štirih urah. Rezultat iz laboratorija sporočijo zdravniku, ki je osebo obravnaval in koordinacijski laboratorijski skupini. Dvakrat dnevno rezultate sporočajo tudi ministrstvu za zdravje.
»Laboratoriji, ki testirajo na prisotnost SARS-CoV-2, so diagnostični laboratoriji, ki so se nemudoma in uspešno odzvali v testiranju v pandemiji gripe, pomagali pri testiranju izbruhov v drugih državah (Krimsko-kongoška mrzlica na Kosovu), dokazali virus Zika. Vsi laboratoriji uspešno izvajajo diagnostiko najrazličnejših virusov – takih, ki nas redno spremljajo in tudi tistih bolj redkih (eksotičnih) ter so stalno preverjani s strani ECDC in SZO,« zapišejo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.
Slovenski strokovnjaki so ves čas tudi v kontaktu z vodilnimi laboratoriji na tem področju v Evropi, z Evropskim centrom za nalezljive bolezni (ECDC) in s Svetovno zdravstveno organizacijo (SZO). V slovenskih laboratorijih se uporabljajo enake metode, ki jih uporabljajo tudi drugi laboratoriji v Evropi in svetu.
Natančen postopek odvzema brisa so v videoposnetku uprizorili v Univerzitetni kliniki Golnik in si ga lahko pogledate TUKAJ.