Po poročanju portala N1 so prvič doslej pri nas zabeležili prisotnost parazita, ki polža prisili, da ravna v nasprotju s svojimi nagoni, in se nastavlja plenilcem. V Notranjskem parku so poleti našli polža, v katerem so odkrili parazita, imenovanega zeleno progasti sesač.

Prvič odkrit julija letos

Polža z zeleno progastim sesačem je v Notranjskem parku našel biolog Primož Žižek julija letos, in kot piše na Facebookovem profilu parka, gre najverjetneje za prvi znani zabeleženi podatek o tej parazitski vrsti v Sloveniji. V pogovoru za N1 je Žižek pojasnil, da so podatek preverili tudi pri Prirodoslovnem muzeju Slovenije, kjer jim je strokovnjak za nevretenčarje dr. Tomi Trilar povedal, da ni našel zapisov o tem, da bi parazita pri nas doslej že videli.

Vendar razlog za to ni, ker bi bil parazit tujerodna vrsta. “Zeleno progasti sesač je pravzaprav spregledana žival,” je povedal Žižek. To pomeni, da ga iz različnih razlogov raziskovalci doslej še niso zasledili ali poročali o tem, da so ga videli. “Po nekih podatkih naj bi doslej našli samo polža z nabreklo tipalnico, vendar pa ni podatka o tem, da naj bi bil v njem parazit,” je za N1 povedal Žižek.

Parazit polža spremeni v “zombija"

 

Kot je zapisal Žižek na spletni strani Notranjskega parka, se življenjski cikel zeleno progastega sesača začne kot parazitsko jajčece, ki ga v iztrebku izloči ptica, okužena z metljajem. Če takšen iztrebek najde polž, ga poje in se okuži. V njegovi notranjosti se sesačeva jajčeca razvijajo, in ko dosežejo določeno stopnjo razvoja, se paraziti premaknejo v polževe tipalnice in s polžem začnejo manipulirati. V članku o zeleno progastem sesaču Žižek piše, da parazit povzroči polževo “zombifikacijo”, saj deluje proti polževim naravnim nagonom. Tako polž spremeni svoje vedenje: postane bolj aktiven in se premakne na bolj osvetljena in višja mesta kot običajno.

Paraziti v njegovih tipalnicah pa z barvnim vzorcem in gibanjem posnemajo gosenice, s čimer se poveča verjetnost, da jih bodo opazile ptice in skupaj s polžem pojedle. Ko ptica okuženega polža poje, se paraziti v njenem prebavnem traktu razvijejo do odrasle oblike in izločijo jajčeca, ki jih v iztrebku izloči ptica, tako okužen iztrebek pa čaka na novega polža. Okuženi polži lahko preživijo vsaj eno leto (če jih seveda ne pojedo ptice) in še vedno uporabljajo oči na koncu svojih tipalk. Taktika, ki jo uporablja zeleno progasti sesač, pa je primer tako imenovane agresivne mimikrije, ko žival posnema videz ali vedenje druge živali (v tem primeru gosenico) in tako privabi svoj plen. V primeru sesača pa ptica ni plen, ampak je plen polž, v katerem je skrit parazit, ki tako najde pot v svojega končnega gostitelja. Običajna “tarča” zeleno progastega sesača so polži vrste navadna jantarica (Succinea putris), ki živijo v močvirskih predelih, še piše omenjeni medij.