V noči na sredo je na območje zapora na Igu zašel medved in razdejal enega od panjev v okviru programa Medena celica, v katerem zaprte osebe sodelujejo pri čebelarjenju.

»Kot urbani čebelar preprosto ne pričakuješ težav z medvedi. No, tudi ta domneva je padla. Medved je vdrl na območje zapora, obiskal stojišče in podrl en panj. Medišče sicer ni bilo poškodovano, a je pojedel vso beljakovinsko bogato zalego in uničil eno od štirih čebeljih družin,« so sporočili iz društva Urbani čebelar

Območje zapora ni v celoti ograjeno

Dogodek so za Slovenske novice potrdili tudi na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij. »Območje odprtega oddelka ni v celoti ograjeno, saj gre za oddelek z milejšim režimom prestajanja kazni. Po pregledu je bilo ugotovljeno, da je medved prišel iz bližnjega gozda in povzročil škodo na enem panju in čebelji družini,« so zapisali.

Program učinkovit pri jetnikih

V okviru pilotnega projekta Medena celica raziskujejo možnosti trajnostne preskrbe s hrano v mestih, čebelarjenje pa predstavlja enega od načinov ozaveščanja in vključevanja narave v urbano okolje.

Program se je izkazal tudi kot učinkovit pri resocializaciji zaprtih oseb. »Čebelarjenje senzibilizira ljudi – postanejo bolj pozorni na naravo, se učijo prilagajanja okolju in razvijajo občutek odgovornosti,« so za Slovenenske novice pojasnili v društvu.

V projekt vključenih več obsojencev

Hermina Androjna, vodja odprtega oddelka na Igu, je že pred časom izrazila zadovoljstvo, da je oddelek del projekta, ki jetnikom pomaga pri vzpostavljanju stika z naravo in jih pripravlja na življenje po prestani kazni. »V projekt je bilo skozi leta vključenih več obsojencev. Skupaj s čebelarskimi mentorji so iztočili več serij odličnega medu, nekateri pa se s čebelarjenjem ukvarjajo tudi po prestani kazni, kar nas še posebej veseli,« so še za Slovenske novice povedali na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij.