V zadnjih dneh je moč opaziti številne fotografije presenečenih Mariborčanov, ki imajo v svojih domovih prave invazije pikapolonic. O pojavu poročajo tudi drugje po Sloveniji. A ne gre za avtohtone pikapolonice, temveč azijske, ki ogrožajo naše dvopikčaste in sedempikčaste polonice, ki lahko v nekaj letih izumrejo.
Prvič so se pojavile v okolici Maribora leta 2008
Obrnili smo se na Zavod RS za varstvo narave, kjer so nam pojasnili, da gre za harlekinske pikapolonice, ki izvirajo iz Azije. Njihove pokrovke so lahko rdeče ali oranžne z malo ali zelo veliko naključno razporejenimi črnimi pikami ali pa celo črne z rdečimi pikami. V Sloveniji prvo opažanje v naravi sega v leto 2008, ko se je pojavila v okolici Maribora. V nekaj letih se je razširila po celi Sloveniji.
Ob naključnem opazovanju polonic v naravi, zadnja leta srečujemo le še harlekinske polonice, naše domorodne pa zelo redko, kar kaže na to, da harlekinske polonice zelo ogrožajo naše dvopikčaste in sedempikčaste polonice, ki lahko v nekaj letih izumrejo.
Vznemirjene izločajo grenak, smrdeč izloček
»Ljudem vrsta praviloma ni nevarna, v nekaterih virih omenjajo zelo redko možnost povzročanja alergij. Vsekakor pa je zelo nadležna, saj v jesenskem času iščejo primerna mesta za prezimovanje, ki jih pogosto najdejo v špranjah naših stanovanj. Ker prezimujejo v skupinah, jih je v našem stanovanju lahko zelo veliko in so res moteče,« pojasnijo in dodajo, da jih najlažje odstranjujemo s sesalcem. Povedo tudi, da kadar postanejo vznemirjene, začnejo izločati grenak, smrdeč izloček, ki pušča sledi tudi na stenah.
Nadležne pikapolonice v jesenskem času iščejo primerna mesta za prezimovanje. Prezimujejo v skupinah, zato jih v stanovanju lahko najdete tudi več deset hkrati.
Večje kolonije harlekinskih polonic pa lahko povzročijo težave v vinogradih, kjer pokvarijo vino, če so se med grozdi v času trgatve.
Zgodovina pikapolonice
Na Zavodu RS za varstvo narave so nam povedali, da so se omenjene pikapolonice v naravo razširile iz rastlinjakov, kjer so jih uporabljali za biotično varstvo rastlin – za zatiranje listnih uši. »Prvič so jih v ZDA naselili že 1916, a se v naravi niso vzpostavile populacije, ki bi se samostojno ohranjale vse do leta 1988, ko se je njihova populacija začela zelo hitro povečevati in so v nekaj letih naselile skoraj celo Severno Ameriko.«
V Evropo je bila pikapolonica prvič vnesena v letu 1982, v naravi pa prvič opažena 1999. Zdaj je vrsta prisotna že skoraj v vseh evropskih državah, Južni Ameriki in Afriki.