Kot smo že poročali, so se danes, 27. septembra 2019, po vsej Sloveniji pričeli podnebni štrajki oziroma protesti proti podnebnim spremembam. Okoli 12. ure so Glavni trg preplavile množice večinoma mladih, ki se borijo za svojo prihodnost, svet, v katerem bodo lahko normalno dihati, svet, v katerem ne bo prevroče, svet, ki več ne bo umiral. “Štrajkamo, ker štrajka planet,” je bil glavni moto današnjega štrajka v Mariboru.

“Vso vašo odgovornost ste preložili v naše roke”

Več mariborskih ulic v centru mesta so preplavili predvsem mladi, ki so med drugim izpostavili tudi, da pogrešajo prisotnost profesorjev.

“Spremeniti moramo sistem, saj na svetu, kjer je gospodarstvo osredotočeno le na dobiček, ni prostora za okolje. Mi vsi bi zdaj morali biti v šoli, a smo tukaj in v boju za našo prihodnost. Ne obljubljate nam sanj, naredite nekaj. Prenehajte nam lagati. Vso vašo odgovornost ste preložili v naše roke. Zavedajte se, kaj počnete,” je dejala mlada govornica.

To so njihove zahteve

Organizatorji štrajka, Mladi za podnebno pravičnost, so navedli 11 zahtev do slovenske vlade, da bi ustvarili lepšo, čistejšo, predvsem pa živo naravo na planetu, ki že umira. Ena izmed pomembnih zahtev je predvsem ustvaritev Slovenije kot brezogljične družbe, v skladu z omejitvijo rasti globalne temperature na največ 1,5 stopinj Celzija glede na predindustrijsko dobo.

1. Vlada naj rešuje podnebne spremembe kot krizo globalnih razsežnosti.
2. Zahtevamo takojšnje ukrepe za ozelenitev proračuna ter pospešen prehod v pravično, brezogljično in krožno gospodarstvo.
3. Zahtevamo 40-odstotno znižanje izpustov toplogrednih plinov v prometu do leta 2040 glede na leto 2005, s prednostnim spodbujanjem javnega potniškega prometa, hoje in kolesarjenja.
4. Zahtevamo vsaj 1500 kakovostnih javnih najemnih stanovanj na leto, ki bodo cenovno dostopna, visoko energetska in učinkovita, čim bolj samozadostna ter z dostopom do kakovostnega javnega potniškega prometa in kolesarskih stez.
5. Zahtevamo, da delovni skupini Vlade za prestrukturiranje premogovnih regij podeli mandat za pripravo pravičnega in nadzorovanega načrta za zaprtje Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje ter oblikovanje plana za prehod v zeleno in socialno prihodnost regije. 6. Omenjena objekta naj se na pravičen, socialno sprejemljiv in postopen način zapre najkasneje do leta 2030.
7. Zahtevamo uvedbo štiridnevnega delovnega tedna ob istem plačilu, sprva poskusno, po letu 2025 pa obvezno, ter sočasno spodbujanje nematerialnega preživljanja prostega časa.
8. Zahtevamo državno zajamčena zelena delovna mesta na področju skrbstva za posameznika, za skupnost in za okolje.
9. Zahtevamo vključitev celostne, družboslovne, humanistične in naravoslovne obravnave okoljskih tematik v učne načrte na vseh ravneh izobraževanja ter v prihajajočo Belo knjigo o vzgoji in izobraževanju.
10. Zahtevamo ukrepe za prehod v sonaravno kmetijstvo ter pospešen prehod na večinoma rastlinsko, ekološko, čimbolj lokalno in polnovredno prehrano.
11. Zahtevamo ustavitev trenutnega in nadaljnjega slabljenja Zakona o ohranjanju narave ter njegovo dosledno in strokovno izvajanje, s ciljem preprečitve v človeški zgodovini še nevidenega upadanja populacij, izumiranja vrst in izgube biodiverzitete.