Ob obisku Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru v Krškem je potekala predstavitev dobavljene raziskovalne opreme Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru v okviru projekta RIUM (Nadgradnja nacionalnih raziskovalnih infrastruktur). Na predstavitvi, ki sta se je udeležila tudi državni sekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport izr. prof. dr. Mitja Slavinec ter rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Zdravko Kačič, je bila predstavljena oprema, ki jo je fakulteta pridobila v zadnjem letu. Gre za enosmerni napajalni sistem za simulacije razpršenih virov s sklopom opreme za upravljanje energetskih sistemov skupaj s hibridnim sončnim sistemom, preizkuševalno temperaturno komoro ter 6-osno varilno robotsko roko s krmiljem in premično varilno celico na kolesih.

Skupna vrednost raziskovalne opreme, ki bistveno nadgrajuje obstoječo raziskovalno infrastrukturo Inštituta za energetiko Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru, znaša več kot milijon evrov. V letu 2022 je na Fakulteti za energetiko Univerze v Mariboru v okviru projekta RIUM predvidena še dobava modula za hitro rentgensko spektralno kemično analizo materialov, PDA (Phase Doppler Anemometry) merilnega sistema ter PIV (Particle Image Velocimetry )merilnega sistema.

S projektom bodo nadgradili raziskovalno infrastrukturo

Univerza v Mariboru je v fazi izvedbe večjega infrastrukturnega projekta RIUM za nabavo nove vrhunske znanstvenoraziskovalne opreme, ki bo umeščena v obstoječe objekte univerze. S tem bo bistveno nadgrajena obstoječa raziskovalna infrastruktura na naslednjih prednostnih raziskovalnih usmeritvah Univerze v Mariboru: napredni materiali in tehnologije, zdravje in varna hrana ter pametni energetski in krožni sistemi. Z investicijo bo raziskovalcem Univerze v Mariboru in tudi drugim slovenskim raziskovalcem zagotovljena uporaba najsodobnejše znanstvenoraziskovalne opreme po načelu odprtega dostopa. Njihovo delo bo s tem temeljilo na bistveno povečanih znanstvenoraziskovalnih zmogljivostih. Oprema RIUM bo prav tako prispevala k povečanju obsega in kakovosti razvojno-raziskovalnih projektov ter bistveno pripomogla k širšemu razvoju specifičnih kadrov, saj bo zagotavljala široko dostopnost za namene izobraževanja in usposabljanja.

RIUM je neposredno potrjen projekt na podlagi poziva Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Sledi celostni viziji mednarodne konkurenčnosti raziskav, inovacij in tehnološkega razvoja v skladu s področji Strategije pametne specializacije Slovenije (S4). Za Univerzo v Mariboru pomeni RIUM realizacijo prvega investicijskega projekta širše zastavljenega programa Inovativne odprte tehnologije – IOT. Potrebe raziskovalcev po znanstvenoraziskovalni opremi so bistveno večje, tako je predvidena nadgradnja z investicijskima projektoma RIUM 2 in INNOVUM.

Naziv projekta: Nadgradnja nacionalnih raziskovalnih infrastruktur – RIUM.
Vrednost sofinanciranja: 28.982.964,08 evrov
Financiranje: delež prispevka Evropske unije iz Evropskega sklada za regionalni razvoj je 80 %, delež prispevka Republike Slovenije, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je 20 %
Trajanje: 1. 10. 2019 – 30. 6. 2022