Kandidatka za zunanjo ministrico Tajna Fajon je uspešno prestala današnje zaslišanje pred pristojnim odborom DZ za zunanjo politiko. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je menilo devet članov odbora, šest jih je bilo proti.
Na zaslišanju je napovedala vrnitev verodostojnosti slovenske zunanje politike. Izpostavila je zavezanost vladavini prava in skupnim vrednotam EU, poudarila pomen dobrih odnosov s sosednjimi državami in podprla širitev EU na Zahodni Balkan.
Želi prebuditi spečo Trnuljčico na ministrstvu
V skoraj enourni predstavitvi vizije, prednostnih nalog in strateških usmeritev ministrstva je napovedala usklajeno in vključujočo zunanjo politiko ter sodobno, aktivno zunanje ministrstvo. Kot je dejala, je treba slovenski zunanji, evropski in varnostni politiki vrniti dostojanstvo, verodostojnost in okrepiti zaupanje vanjo. Želi Slovenijo, ki bi bila v jedru EU, v ta namen pa namerava tudi krepiti skupne politike EU. Okrepiti namerava tudi zavezanost multilateralizmu in podpreti moč mednarodnega prava.
Kot je dejala, želi “prebuditi spečo Trnuljčico” na ministrstvu, kar naj bi pomenilo posodobitev ministrstva, da bo vsebinsko in organizacijsko odsevalo globalne izzive. Napovedala je, da se bo ministrstvo za zunanje zadeve z novim zakonom o vladi preimenovalo v ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.
Spomnila je, da je v treh desetletjih samostojne Slovenije prva ženska kandidatka za položaj zunanje ministrice; tudi ta prelomnica kaže, da resor potrebuje spremembe in drugačen način vodenja, je poudarila.
“Naš skupni interes in cilj je uspešna Slovenija z uspešno zunanjo in evropsko politiko, ki presega strankarske delitve,” je poudarila kandidatka za ministrico, ki ključ skupnega uspeha vidi v sodelovanju in dialogu. EU ostaja težišče zunanjepolitičnega delovanja Slovenije, kar je še posebej pomembno ob naraščajoči polarizaciji med demokratičnimi in avtoritarnimi režimi, je nadaljevala v prestavitvi prioritet ministrstva. “Zavedam se, da je za povrnitev verodostojnosti in žal načetega ugleda države pred nami trdo delo,” je opozorila.
Izpostavila je pomen dobrih odnosov s sosedi
Izpostavila je pomen dobrih odnosov s sosednjimi državami in aktivnega članstva v regionalnih pobudah. Kot je dejala, bo v dobrososedskem in iskrenem duhu iskala rešitve za odprta vprašanja s Hrvaško, obenem pa dosledno spoštovala zavezo o spoštovanju odločitve arbitražnega sodišča o meji med državama. Podprli bomo vključevanje Hrvaške v evroobmočje in OECD ob izpolnjevanju pogojev, Slovenija podpira tudi širitev schengenskega območja in vključitev Hrvaške, Bolgarije in Romunije, je dejala. A pred reformo schengenskih pravil bo težko doseči soglasje za širitev med državami članicami, je opozorila.
Izpostavila je tudi krepitev transatlantski odnosov, ki ostajajo hrbtenica varnostne arhitekture v Evropi, ter odgovorno delovanje v Natu in vseh ostalih mednarodnih organizacijah. Članstvo v Natu je podlaga, na kateri bomo nadgrajevali odnose in strateški dialog z ZDA, je poudarila.
Širitev EU na Zahodni Balkan je v interesu Slovenije in mora biti ena od prednostnih strateških usmeritev slovenske zunanje politike. Napovedala je, da bo za vprašanja, povezana z Zahodnim Balkanom, na ministrstvu imenovala posebnega odposlanca. Intenzivno bo krepila prijateljske vezi in zavezništva s pomembnimi partnerji v EU, posebej z Nemčijo, Francijo in Italijo ter z drugimi državami jedrne Evrope, je dejala Fajonova in s tem napovedala odmik od višegrajske usmeritve aktualne vlade.
Skritizirala vlado zaradi odpovedi sporazumov z Rusijo
V tej luči se je zavzela tudi za čimprejšnjo rešitev vojne v Ukrajini, kar bo po njenih besedah mogoče doseči le z dialogom. Ob obsodbi ruske agresije v Ukrajini je poudarila, da trajnega miru in stabilnosti v Evropi ne bo mogoče doseči brez Rusije. Pozdravila je sprejem sankcij proti Rusiji, a hkrati tudi kritizirala odhajajočo vlado, ki je odpovedala več sporazumov z Rusijo. Po njenih besedah bi bilo “higienično”, da vlada v odhajanju tega ne bi storila v zadnjem hipu, ampak bi morala to prepustiti novi vladi in novemu sklicu zunanjepolitičnega odbora DZ.
Fajonova je napovedala tudi prizadevanje za to, da bo slovenska diplomacija v mednarodnih odnosih ostajala v ospredju kot oblikovalka učinkovitih sprememb. Napovedala je posodobitev strategije in zakona o zunanjih zadevah. Ministrstvo po njenih besedah potrebuje močno diplomatsko akademijo, Fajonova pa si bo prizadevala tudi za profesionalno diplomacijo in izboljšanje statusa slovenskih diplomatk in diplomatov.
STA