V luči tega dne je v Vinskem hramu danes še posebej živahno. Potekalo je namreč srečanje slovenskega in evropskega reda vitezov vina in s tem tudi vodena pokušnja šampionskih vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona. V Evropi je vitezov vina približno 4500, v Sloveniji jih je okoli 400 in ti so razdeljeni po legaturah oz. po pokrajinah: Ljubljana, Primorje, Posavje z Belo Krajino, Celje, Maribor in Pomurje.
Na piedestal postavljajo vino
Jože Tominšek je pripadnik evropskega reda vitezov vina in prvi delegat Celjske viteške legature. Prihaja iz Slovenskih Konjic, kjer je najbolj prepoznan Zlati grič, znana vinska klet tako v slovenskem kot tudi evropskem prostoru. Tudi sam ima vinograd, kar je skladno z njegovo funkcijo evropskega reda viteza vina, ki po njegovih besedah pomeni, da ''smo branitelji oziroma častilci vina in vsega, kar je z vinom povezano, se pravi vinogradništvo, z njim povezana kulinarika in kultura.'' S svojim delom poudarjajo delo vinogradnika in na piedestal postavljajo njegov produkt, torej vino.
Vinska kultura v Sloveniji se izboljšuje
Vitezi vina so med drugim tudi glasniki, predvsem pa širijo vinsko kulturo. V zadnjem času so jo ljudje začeli dojemati na način, da je pravilno, da se vino pije iz posebnih kozarcev, in to ne samo na raznih prireditvah, temveč tudi doma. ''Vino se v pravilnem kozarcu povsem drugače obnaša in takrat zaužijemo njegove vonjave in okus na povsem drugačen način kot v neprimernem kozarcu,'' razlaga Tominšek.
Izdali so tudi knjižico z naslovom Mladi in vino, kar je še posebej pripomoglo k izboljšanju vinske kulture. ''Mladi še posebej to znanje zajemajo z veliko žlico, seveda pa knjižica ni samo za mlade, ampak za vsakega,'' je dejal Tominšek.
Bolj moramo ceniti kakovost vina
Tominšek meni, da Slovenci pijemo odlična vina, tako vina za špricar kot tudi vsa vina po vseh treh vinorodnih pokrajinah, ki jih imamo. ''Morali bi tudi bolj ceniti vino, ki ga imamo in najprej vprašati po kakovosti in ne ceni,'' dodaja.